Polskie Radio
Section05
Wrocław

Jarosław Kaczyński we Wrocławiu: Polską muszą rządzić uczciwi patrioci

- Osoby z naszego środowiska mają Polskę w sercu, dlatego warto nas poprzeć - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu przedstawił mieszkańcom osiągnięcia rządu PiS. Spotkania w okręgach służą również odkłamywaniu nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Wrocław dolnośląskie regiony Prawo i Sprawiedliwość

Mariusz Kwiecień: Wrocław jest dla mnie wciąż do odkrycia

- Praca dyrektora artystycznego to praca na dwa etaty. Od samego rana praktycznie do wieczora jestem z całym zespołem w teatrze, pracujemy nad spektaklami, planami na przyszłość. Nie ma za wiele czasu, żeby później, czy w przerwach, gdzieś wyjść i cokolwiek zobaczyć - mówił w radiowej Dwójce Mariusz Kwiecień, który od ponad dwóch lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kwiecień opera Jakub Kukla Wrocław KULTURA Dwójka

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Niebezpieczne związki

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, będący jednym z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie rozpocznie się już 9 września w Narodowym Forum Muzyki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "niebezpieczne związki", kryjące się w życiorysach artystów czy librettach dzieł kompozytorów, których twórczość zostanie zaprezentowana podczas licznych koncertów we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Repertuar wypełni muzyka dawnych epok, ale też ta bliższa współczesności, pochodząca z różnych części świata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka dawna Wratislavia Cantans Narodowe Forum Muzyki Wrocław Dolny Śląsk

Forum Musicum. Dawne instrumenty dęte w roli głównej

- Z tych bardzo bogatych rodzin instrumentów funkcjonujących jeszcze w wieku XVI i do połowy XVII w. wyłoniono instrumenty najbardziej, można powiedzieć, zdolne i uczyniono z nich solistów. A solistów trzeba przecież dopieszczać, rozwijać, poprawiać różne szczegóły. Dlatego właśnie wygenerowały się poszczególne instrumenty, najbardziej obiecujące. Wcześniej natomiast mieliśmy całe bogactwo instrumentów dętych - mówił w Dwójce Tomasz Dobrzański, szef artystyczny Forum Musicum.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Wrocław instrumenty Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Do wrocławskich szpitali trafiło 14 ukraińskich żołnierzy. Pomoc otrzymają także ich bliscy

W nocy z piątku na sobotę na Dworzec Główny PKP we Wrocławiu dotarł specjalny pociąg sanitarny z rannymi żołnierzami z Ukrainy. Zostali oni przetransportowani karetkami do trzech wrocławskich szpitali, w których otrzymają niezbędną pomoc - poinformował Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 Wrocław szpital służba zdrowia wojsko

Rocznica śmierci Edyty Stein. Uroczystości z udziałem wiceministra kultury

We wtorek minie 80 lat od śmierci św. Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego, zamordowanej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach upamiętniających karmelitankę, które odbędą się w poniedziałek we Wrocławiu, weźmie udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie Wrocław Jarosław Sellin Żydzi II wojna światowa Holokaust