Polskie Radio
Section05
Wrocław

Czas reporterów: Pierwsza polska nagroda na festiwalu PRIX EUROPA - "Osieroceni"

Radiowy dokument "Osieroceni" autorstwa Jolanty Krysowatej, reportażystki Polskiego Radia Wrocław zajął pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu reportaży i słuchowisk radiowych Prix Europa. Nagrodzony reportaż opisuje wydarzenia z Lwówka Śląskiego sprzed 50 lat. To historia dzieci z komunistycznej Korei, które przez sześć lat były w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Wrocław dzieci Berlin

"Slot"

Jedno z nielicznych takich wydarzeń w Europie... pięć dni koncertów, nocne imprezy klubowe, instalacje, spektakle teatralne, kino, a w ciągu dnia warsztaty i seminaria. W tym roku organizatorzy spodziewają się w Lubiążu koło Wrocławia gości m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Niemiec, Holandii, Francji, Norwegii, USA, Finlandii, Nigerii... Reportaż pokazuje historię narodzin tego festiwalu, jego twórców i nastrój ostatniego z 2002. SAF udało się zachować niezależność, utrzymując jednocześnie, światowy poziom imprez z klimatów alternatywnych. Slot Art Festiwal skierowany jest do młodych ludzi. W tym roku, w trakcie dziesiątej edycji festiwalu, spodziewamy się przyjazdu ok. 2-3 tysięcy uczestników z całej Polski i innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  Holandia Niemcy USA Wielka Brytania Wrocław

Dwa reportaże z cyklu "Przyjrzyjmy się sobie"

" Z czym do Europy" - Ilona Migacz Mieszkańcy budynków komunalnych w zaniedbanej dzielnicy Szczecina narzekają na warunki życia. Dom od 50 lat nie remontowany, brak łazienek, toalety na półpiętrze, bród smród i ubóstwo. Władze lokalne wykazują totalną niemoc. "Squot - wolność" - Marek Zgaiński Pusty lokal po zakładzie krawieckim w zrujnowanym domu we Wrocławiu bez pozwolenia zajmują młodzi ludzie: studenci i inni poszukujący nowego sposobu na życie. Remontują lokal własnymi siłami, zakładają ogrzewanie, wkładają w to mnóstwo pracy - wreszcie maja swój dom tzw. Squot. Zajmowanie pustostanów na wspólne mieszkanie jest dziś bardzo popularne na zachodzie, zwłaszcza wśród młodzieży kontestującej prawa świata rynkowego, uciekającej od rzeczywistości. Polscy "squotowcy" traktują swój wybór jako wyzwanie do życia wolnego i aktywnego. Maja plany zmiany także otoczenia, zrobienia czegoś dla innych uporządkowanie terenu, wybudowanie piaskownicy dla dzieci itp.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław dzieci Szczecin Europa