Polskie Radio
Section05

adhd

"Oswoić ADHD" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej z Radia Białystok

Reportaż porusza w Polsce jeszcze mało znany, ale bardzo ważny temat ADHD u dorosłych kobiet. Październik to miesiąc świadomości ADHD. Przy tej okazji w reportażu poznajemy historię Podlasianki, u której zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi zdiagnozowano dopiero w dorosłym życiu, gdy skończyła 40 lat.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Aleksandra Sadokierska

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe psychologia terapia

Z ADHD się wyrasta? Obalamy mity dotyczące tego zaburzenia

ADHD nie jest chorobą, a wrodzonym zaburzeniem. – ADHD jest w istocie zaburzeniem neurologicznym, co oznacza, że wiąże się ono z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania obrazowe dotyczące osób z ADHD wykazały różnice zarówno w strukturze, jak i funkcji mózgu w porównaniu do osób bez tego zaburzenia – wyjaśnia doktor Kajetana Foryciarz, psychiatra. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wojciech Kulesza psychologia rodzina psychiatria psychiatra medycyna zdrowie Martyna Masztalerz Kajetana Foryciarz

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci neurologia zaburzenia rozwoju Jan Pachlowski Karol Gnat

"Uzależnienie i problemy rozwojowe". Psycholog o następstwach używania smartfonów przez dzieci

- Dziecko, które wiele godzin przesiaduje przed ekranem, może trwale uszkodzić sobie mózg - zwróciła uwagę psycholog Bogna Białecka. Według niej długofalowym zadaniem jest zmiana kultury w Polsce. Chodzi o to, aby normą było nieposiadanie smartfona przez dziecko i aby jego brak nie powodował wykluczenia z grupy. Autorka poradników o wychowywaniu i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii była jednym z gości konferencji "Uwaga! Smartfon", zorganizowanej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo psychologia dzieci smarfon

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie dzieciństwo

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny