Polskie Radio
Section05

adhd

ADHD u dorosłych. Zaburzenie, o którym wciąż mówi się za mało

Jeszcze do niedawna ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) uznawany był za zaburzenie typowe dla dzieci. Dziś wiemy, że wielu dorosłych również zmaga się z jego skutkami. Często nieświadomie. ADHD u dorosłych to temat, który zyskuje coraz większą uwagę w środowisku medycznym i społecznym. Czym się objawia? Jak je rozpoznać i lepiej zrozumieć? Czy da się wyleczyć? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychologia zaburzenia rozwoju psychiatria

Epidemia ADHD. Naukowcy biją na alarm

Brytyjscy naukowcy zauważyli nagły wzrost spożycia leków na ADHD. Wśród czynników wymienili m.in. media społecznościowe, przestrzegając jednocześnie przed błędnymi diagnozami, w tym - przed niesprawdzonymi treściami na temat tej choroby. Wspomnieli ponadto o destrukcyjnym wpływie pandemii, ale też o większej samoświadomości czy coraz skuteczniejszym diagnozowaniu chorób. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania zdrowie media społecznościowe TikTok Instagram choroby

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe psychologia terapia

Z ADHD się wyrasta? Obalamy mity dotyczące tego zaburzenia

ADHD nie jest chorobą, a wrodzonym zaburzeniem. – ADHD jest w istocie zaburzeniem neurologicznym, co oznacza, że wiąże się ono z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania obrazowe dotyczące osób z ADHD wykazały różnice zarówno w strukturze, jak i funkcji mózgu w porównaniu do osób bez tego zaburzenia – wyjaśnia doktor Kajetana Foryciarz, psychiatra. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wojciech Kulesza psychologia rodzina psychiatria psychiatra medycyna zdrowie Martyna Masztalerz Kajetana Foryciarz

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci neurologia zaburzenia rozwoju Jan Pachlowski Karol Gnat

"Uzależnienie i problemy rozwojowe". Psycholog o następstwach używania smartfonów przez dzieci

- Dziecko, które wiele godzin przesiaduje przed ekranem, może trwale uszkodzić sobie mózg - zwróciła uwagę psycholog Bogna Białecka. Według niej długofalowym zadaniem jest zmiana kultury w Polsce. Chodzi o to, aby normą było nieposiadanie smartfona przez dziecko i aby jego brak nie powodował wykluczenia z grupy. Autorka poradników o wychowywaniu i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii była jednym z gości konferencji "Uwaga! Smartfon", zorganizowanej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo psychologia dzieci smarfon

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie dzieciństwo