Polskie Radio
Section05
afera podsłuchowa

Afera podsłuchowa. Ziobro reaguje na wypowiedź Tuska. "W środę upublicznię relację Marcina W."

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział upublicznienie protokołów procesowych dotyczących relacji Marcina W., wspólnika Marka Falenty. Materiały zostaną ujawnione w środę. Jak podkreślił Ziobro, powodem ujawnienia tych materiałów jest wypowiedź szefa PO Donalda Tuska, który domagał się powołania komisji śledczej w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera taśmowa afera podsłuchowa Zbigniew Ziobro polityka Prokuratura Generalna

Tusk chce komisji ds. afery taśmowej. Wcześniej posłowie PO byli przeciw. "Z kogo pan chce zrobić wariatów?"

Lider PO Donald Tusk zaapelował o powołanie komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić aferę podsłuchową. Sprawę komentują politycy partii rządzącej, którzy przypominają, że jeszcze w 2015 r., kiedy Platforma miała większość w Sejmie, jej posłowie głosowali przeciw powołaniu takiego organu. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że Tusk "wymyśla, co może, żeby jakoś zaistnieć w ważnej polityce". Z kolei szef MEiN Przemysław Czarnek nazwał wypowiedź Tuska "absurdalną tezą". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ryszard Terlecki Donald Tusk Platforma Obywatelska afera podsłuchowa

"Lider PO realizuje swoją strategię przefarbowania". Premier skomentował wpis Tuska nt. afery podsłuchowej

- Przewodniczący Donald Tusk realizuje konsekwentnie swoją strategię przefarbowania - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wpisu polityka Platformy Obywatelskiej dotyczącego tzw. afery podsłuchowej. Premier wyjaśnił na czym polega ta strategia - Otóż pan Tusk w latach 2007-2015 realizował politykę niemiecką, a ta polityka to była polityka zbliżenia z Rosją, polityka resetu z Rosją - ocenił szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Donald Tusk rząd afera podsłuchowa

"Te informacje są dla mnie szokujące". Schetyna o nowych doniesieniach ws. afery podsłuchowej

– Informacje, które przytacza dziennikarz "Newsweeka", są dla mnie szokujące. Przecież są to zeznania ze śledztwa. Zeznania, które składał Marcin W., współpracownik Falenty, w czerwcu zeszłego roku – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Trójka Grzegorz Schetyna podsłuchy polityka afera podsłuchowa

Gmyz: Citizen Lab przesłało do NIK-u informację, że nie stwierdzono używania oprogramowania Pegasus

- To, co stało się wczoraj, było wprowadzeniem w błąd opinii publicznej. Mieliśmy do czynienia z hucpą, ponieważ jeszcze kilka dni temu mówiło się o 500 zainfekowanych urządzeniach, a teraz to stopniało do trzech. Moim zdaniem to też nie jest pewnie, ponieważ nie usłyszeliśmy od NIK-u żadnych dowodów, że doszło do zainfekowania tych trzech urządzeń - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA pegasus NIK polityka afera podsłuchowa

W Izraelu będzie śledztwo ws. Pegasusa. Na liście podsłuchiwanych syn byłego premiera

W związku ze sprawą dotyczącą podsłuchiwania bliskich współpracowników byłego premiera Benjamina Netanjahu i innych postaci życia publicznego za pośrednictwem programu podsłuchowego Pegasus władze Izraela domagają się niezależnego śledztwa. Dziennik Cacalist podał, że policja używała oprogramowania mimo braku nakazu sądowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Azja pegasus służby i bezpieczeństwo afera podsłuchowa

"Jest działaniem wyłącznie politycznym". Fogiel o powołaniu komisji śledczej przez Senat

- Senacka komisja jest działaniem wyłącznie politycznym, ponieważ żadnym innym być nie może. Senat nie ma uprawnień powoływania komisji śledczych - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inwigilacja afera podsłuchowa pegasus komisja śledcza opozycja Senat Prawo i Sprawiedliwość Radosław Fogiel Jerzy Jachowicz

Mularczyk: Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej

W ocenie posła PiS Arkadiusza Mularczyka "senacką komisję ds. Pegasusa należy traktować w charakterze teatru politycznego". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej". Dodał, że "taka komisja nie może domagać się dokumentów od organów ścigania i nie ma kompetencji do wzywania świadków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera podsłuchowa inwigilacja pegasus Arkadiusz Mularczyk polityka komisja śledcza podsłuch podsłuchy Senat

Podsłuch u prezesa PZPN. Cezary Kulesza komentuje aferę

Po tym jak "WP Sportowe Fakty" poinformowały o znalezieniu podsłuchu w gabinecie prezesa PZPN, do całej afery odniósł się Cezary Kulesza. - To prawda, wczoraj wynajęta przez nas firma znalazła podsłuch. Urządzenie było schowane w grzejniku. Było zasilane na baterię, jego zasięg to 700 metrów - powiedział "Interii" nowy szef związku.
Zobacz więcej na temat:  PZPN Cezary Kulesza Piłka nożna Zbigniew Boniek SPORT afera podsłuchowa podsłuch

Jak politycy PO dali się uwikłać w prowokację WSI? Cenckiewicz: aktorami byli ludzie komunistycznych służb

- Gdyby nie wsparcie czołówki PO, prowokacja Tobiasza i Lichockiego zakończyłaby się wrzawą medialną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz, były szef komisji likwidacyjnej WSI. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 afera podsłuchowa WSI służba wywiadu wojskowego nagrania Bronisław Komorowski Wojskowe Służby Informacyjne służby i bezpieczeństwo

B. dowódca GROM-u, "bohater" afery taśmowej. Dariusz Z. zatrzymany razem z ministrem Tuska

Obok byłego ministra transportu CBA zatrzymało byłego dowódcę Jednostki Wojskowej GROM, Dariusza Z., w związku z podejrzeniem korupcji oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Z. był jednym z bohaterów afery taśmowej - nagrano go podczas kompromitującej rozmowy ze Sławomirem N. oraz Andrzejem Parafianowiczem.
Zobacz więcej na temat:  CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne korupcja służby i bezpieczeństwo GROM zatrzymanie afera podsłuchowa POLSKA