Polskie Radio
Section05
Ameryka Środkowa

Lojalni krwiopijcy. Ewolucja wszy to odbicie ludzkich migracji na przestrzeni tysiącleci

Analiza genetyczna wszy, które ewoluowały wraz z ludźmi, ujawniła dwie odrębne grupy owadów, które przybyły do obu Ameryk wraz z osobnymi migracjami ludzi z Azji i Europy. Ewolucja pasożytów była tak blisko związana z ciałami żywicieli, że ich genomy zawierają wskazówki dotyczące przemieszczania się ludzi między kontynentami.
Zobacz więcej na temat:  pasożyty HISTORIA Ameryka Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Pn. i Płd. Azja Europa owady

Józef Warszewicz - powstaniec listopadowy, podróżnik, zasłużony botanik

- W pożyciu dosyć szorstki, lecz szczery i uprzejmy, zamiłowany do namiętności w swoim zawodzie, poza granicami jego nic go pociągnąć nie zdoła - tak o Józefie Warszewiczu pisano w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1861 roku. 8 września 2023 roku wspominamy 211. rocznicę urodzin tego intrygującego podróżnika i znakomitego botanika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ogród botaniczny Ameryka Środkowa Ameryka Południowa podróże

Szczyt UE-CELAC. Część państw nie zgadza się na zapis o rosyjskiej napaści na Ukrainę

Na szczycie Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby w Brukseli trwają negocjacje ws. deklaracji końcowej - donosi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Rozmowy są trudne, bo Kuba, Nikaragua i Wenezuela najostrzej protestują przeciwko wpisaniu do dokumentów odniesień do napaści Rosji na Ukrainę. Na brak zapisu nie chcą się zgodzić unijne kraje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Rosja wojna na Ukrainie Ameryka Środkowa

Autostrada Panamerykańska

To jedna z najpiękniejszych tras na świecie! Jej pokonanie umożliwi Ci przeżycie przygód niedostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba, a widoki z auta zapamiętasz na całe życie. Gwarantujemy! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy ŚWIAT Ameryka Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Pn. i Płd. autostrady autostrada drogi podróże podróże zagraniczne

Nowe plany Białego Domu wobec Wenezueli. Chodzi o eksport ropy naftowej

Rząd Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do złagodzenia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez reżim Maduro dialogu z opozycją - informuje waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Jak podają z kolei amerykańskie gazety, działania Białego Domu mają związek z eksportem wenezuelskiej ropy naftowej na światowe rynki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Ameryka Środkowa USA Wenezuela sankcje USA

Kobieta skazana za zabójstwo noworodka, sześciokrotnie dźgnęła go nożem. Aborcyjni aktywiści mówią o "poronieniu"

21-latka z Salwadoru została skazana za zabójstwo. Salwadorski sąd uznał, że kobieta zamordowała dziecko po porodzie, podczas gdy jej obrońcy utrzymują, że poroniła. Kobieta ma spędzić w więzieniu 50 lat. Środowiska proaborcyjne na całym świecie chcą wykorzystać tę sprawę do liberalizowania prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Salwador Ameryka Środkowa dzieci aborcja zabójstwo ciąża