Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Marek Gróbarczyk: znowelizowana ustawa zabezpiecza infrastrukturę krytyczną w portach

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla dziennika regionalnego "Głos Szczeciński" podkreślił, że zmiany wprowadzone do Ustawy o bezpieczeństwie morskim zabezpieczają portową infrastrukturę krytyczną, chroniąc strategiczne interesy Polski.Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo infrastruktury infrastruktura krytyczna Baltic Pipe Przekop Mierzei Wiślanej ropa naftowa infrastruktura Marek Gróbarczyk

KGHM uczestniczy w pracach nad małymi reaktorami jądrowymi. Prof. Pieńkowski: olbrzymia szansa na sukces

- Dziś jedyna dostępna technologia lekkowodnych reaktorów to ta wielkoskalowa, nie ma reaktorów małej mocy, trzeba je dopiero wybudować. Jest olbrzymia szansa, że ten pierwszy komercyjny modularny blok odniesie sukces - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ludwik Pieńkowski (Akademia Górniczo-Hutnicza, ekspert KGHM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska energia atomowa energia elektryczna Magdalena Złotnicka KGHM Polska Miedź

Politycy PiS pytają Tuska o "kluczowe sprawy". Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i militarne Polski

Europoseł PiS Tomasz Poręba, wraz z europosłem Jackiem Saryuszem-Wolskim zaprezentowali 10 pytań do szefa PO, premiera rządu PO-PSL Donalda Tuska dotyczących bezpieczeństwa militarnego i energetycznego Polski. Rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiedział, że "bezpieczeństwo Polaków nie może być oddane w ręce przypadku (...) dlatego nasi parlamentarzyści będą pytać polityków PO o te kluczowe sprawy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Rafał Bochenek energetyka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Japonia wciąż kupuje rosyjski gaz. Z sankcji oficjalnie wyłączyła swoje udziały w projektach Sachalin

W marcu 2022 roku rząd japoński zadeklarował rezygnację z zakupów rosyjskiego węgla energetycznego oraz podjęcie działań na rzecz zmniejszenia swojej zależności od dostaw z Rosji. Mimo to kraj ten nadal pozostaje zaangażowany w rosyjskie projekty naftowe i gazowe uzasadniając to troską o własne bezpieczeństwo energetyczne - informuje portal wnp.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Japonia Rosja gaz ziemny sankcje

Premier Morawiecki: nie straszymy, jak opozycja, działamy, dlatego węgla jest dziś w Polsce pod dostatkiem

Szef rządu podsumował sytuację związaną z pozyskiwaniem i dystrybucją węgla dla mieszkańców Polski. Jak podkreślił "węgla mamy dziś pod dostatkiem". Przypomniał o tym, jak politycy opozycji straszyli, że surowca zabraknie. - To jednak polityka, której stawiamy opór poprzez nasze realne działanie - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki węgiel dystrybucja

TYLKO U NAS Kryzys energetyczny na świecie. "Trudna sytuacja może być motorem rozwoju polskiej energetyki"

Obecny kryzys energetyczny może stać się kołem napędowym polskiej energetyki. Tak sytuację ocenili uczestnicy zorganizowanej przez Instytut Kościuszki dyskusji, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia, w studiu im. Władysława Szpilmana. - Nie możemy czekać, trzeba podejmować działania i wycofywać się choćby z drogiego węgla - mówił Michał Niewiadomski (dziennikarz, Energy Club).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA energetyka davos 2023