Polskie Radio
Section05

biografia

Tajemnice biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 8 pytań

 – O życiu tego pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Gustaw Herling-Grudziński nigdy nie wspominał o żydowskich korzeniach swojej rodziny. Kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki. W 25. rocznicę śmierci autora "Innego świata" przedstawiamy osiem pytań o jego wczesną biografię. I osiem odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Dwudziestolecie międzywojenne literatura

Wisławy Szymborskiej historie rodzinne. Posłuchaj wspomnień

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 102. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

155. rocznica śmierci Dickensa. Był jednym z najbardziej poczytnych angielskich pisarzy

Twórca postaci Pickwicka, Olivera Twista, Małej Dorrit, Davida Copperfielda i wielu innych. 155 lat temu, 9 czerwca 1870 roku, zmarł Karol Dickens, najwybitniejszy autor angielskiej powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX wieku. Cieszył się uznaniem współczesnych, a jego książki przyniosły mu status sumienia narodu.
Zobacz więcej na temat:  Karol Dickens literatura Wielka Brytania KULTURA rocznica

"Kiedy gra, czuć w powietrzu elektryczność". Piotr Paleczny, mistrz fortepianu

– Jakieś napięcie i emocjonalna gra, zaangażowanie się w to, co robię w trakcie koncertu. To wszystko wciąż we mnie jest – podkreślał w 2017 roku w Polskim Radiu Piotr Paleczny. Z okazji przypadających dziś 79. urodzin tego znakomitego pianisty i pedagoga przypominamy z radiowych archiwów jego barwne opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Fryderyk Chopin wspomnienie pianino fortepian muzyka klasyczna

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wśród słów i kolorów

"Wybitny malarski talent przekreśliła w sobie dla poezji, łatwo, rozrzutnie, bez reszty. Można by wprawdzie powiedzieć, że go nie przekreśliła, tylko zmieniła technikę, przechodząc z linii i koloru na słowo. Mając dwa równej miary talenty, wybrała jeden, a drugiemu dała w sobie zamrzeć" – tak o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pisała poetka Beata Obertyńska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Dorota Gacek Małgorzata Czyńska malarstwo Dwójka KULTURA

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 79. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR aktor Francja Warszawa PRL wspomnienie literatura

"Rozbici". Historia miłości Poli Nireńskiej i Jana Karskiego

Ona – Żydówka z Warszawy, szuka wolności i prawa do ekspresji na scenie. On – katolik z biednej łódzkiej rodziny, świetnie zapowiadający się dyplomata. Pierwszy raz spotykają się w 1937 roku. Młodzi, zdeterminowani do podążania za marzeniami, nieświadomi, że wkrótce złamie ich wojna. – To historia o tym, jaką cenę płacimy, kiedy chcemy przemilczeć trudne rzeczy – mówiła Ula Ryciak, autorka biografii Poli Nireńskiej i Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Jan Karski Pola Nireńska Ula Ryciak książki Monika Zając