Twórca "Kultury". Wystawa w Muzeum Literatury poświęcona Jerzemu Giedroyciowi - Giedroyc był myślicielem politycznym, właściwie wizjonerem politycznym, który projektował na długi dystans. Nie zajmowały go bieżące spory czy polityczne drobiazgi. Myślał o przyszłości Polski, Europy i całego regionu. Kiedy na początku lat pięćdziesiątych twierdził, że jedyną trwałą gwarancją niepodległości Polski jest przynależność do zjednoczonej Europy, brzmiało to jak wizjonerstwo niezrozumiałe nie tylko w kraju, ale nawet w środowiskach emigracyjnych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Zobacz więcej na temat: KULTURA Jerzy Giedroyc Monika Zając Dwójka Józef Czapski Witold Gombrowicz wystawa Muzeum Literatury
Dwa Teatry 2026. Magdalena Małecka-Wippich: "Potop" to rodzaj realizmu magicznego - Pierwszą rzeczą zawsze jest tekst. A tutaj mamy tekst, który niesie. Gdynia nie jest wcale moim miastem, ale ta historia po prostu mnie urzekła. Z jednej strony mamy tu kontekst bardzo lokalny, a jednocześnie jest to opowieść o całym świecie, o umieraniu, o przyrodzie, o ukrytych lękach, o czymś magicznym... Właściwie to jest to rodzaj realizmu magicznego - mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka słuchowiska "Potop", nagrodzonego Grand Prix 25. Festiwalu "Dwa Teatry". Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry TEATR KULTURA Małgorzata Szymankiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Magdalena Małecka-Wippich Sopot Salcia Hałas Maria Maj Anna Seniuk Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska Ewa Konstancja Bułhak Mariusz Bonaszewski Dwójka
"Potop" Magdaleny Małeckiej-Wippich z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026 Słuchowisko "Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich zdobyło Grand Prix XXV Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2026" dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Nagrodami Specjalnymi uhonorowano natomiast Laco Adamika i Witolda Giersza. Wśród laureatów znalazły się również realizacje Programu 2 Polskiego Radia – Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura i Marcin Świetlicki otrzymali nagrodę za scenariusz adaptowany słuchowiska "Koziołek". Zobacz więcej na temat: Dwójka Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry KULTURA Magdalena Małecka-Wippich Paweł Szaliński Maria Maj Robert Talarczyk Michał Sufin Aleksandra Głogowska Krzysztof Bizio
"Krzyżacy" najlepszym spektaklem 50. OKT "Klasyka Żywa" "Krzyżacy" w reżyserii Jana Klaty otrzymali główną nagrodę 50. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Spektakl Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie otrzymał także nagrodę za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł oraz za choreografię Maćko Prusaka. Zobacz więcej na temat: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Opolskie Konfrontacje Teatralne Krzyżacy Jan Klata Dwójka TEATR KULTURA
Natalia Rehling: Wiedeń jako stolica muzyki fascynował mnie od dawna - W trakcie studiów narodziła się we mnie myśl, że Wiedeń to stolica muzyki i że będzie moim kolejnym celem na drodze rozwoju. Zawsze fascynowałam się muzyką Brahmsa, ale także muzyką klasyków wiedeńskich. Chciałam na miejscu dalej zgłębiać interpretację muzyki niemiecko-austriackiej - mówiła w Dwójce pianistka Natalia Rehling. Zobacz więcej na temat: fortepian Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA KULTURA Wiedeń Fryderyk Chopin Natalia Rehling
Z Podgórza na szczyt świata. Historia Heleny Rubinstein Chaja, później znana jako Helena Rubinstein, przyszła na świat 25 grudnia 1872 w podkrakowskim Podgórzu jako najstarsza córka w rodzinie drobnego kupca. Od najmłodszych lat Helena wyróżniała się na tle swoich rówieśników. Wyjeżdżając z Krakowa w poszukiwaniu lepszego losu, Chaja stała się Heleną. Pod tym imieniem założyła kosmetyczne imperium. Zobacz więcej na temat: Małgorzata Nieciecka-Mac Helena Rubinstein Dwójka
Aż Tak Festiwal 2026. Rożne postacie obsesyjności w muzyce współczesnej - Trochę półżartem można powiedzieć, że obsesją w ogóle jest to, że w dzisiejszych czasach zajmujemy się muzyką, i to w takiej formie trochę pozainstytucjonalnej. Wybieramy robienie muzyki eksperymentalnej, trochę niszowej, szukamy tam czegoś dla siebie, ale bez tego napędu, bez determinacji i zainteresowania właśnie tym, co nowe, trudno by nam było przetrwać jako zespołowi - mówiła w Dwójce Liliana Krych, współkuratorka Aż Tak Festiwalu. Zobacz więcej na temat: muzyka nowa Wojciech Błażejczyk Dwójka muzyka współczesna Adam Suprynowicz KULTURA MUZYKA muzyka eksperymentalna
Mickiewicz, Kapuściński i nie tylko. Podróże po kulturze z Elżbietą Dzikowską Historyczka i krytyczka sztuki, podróżniczka oraz współtwórczyni legendarnego programu "Pieprz i Wanilia". Elżbieta Dzikowska od lat popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce, a jej rozmowy z twórcami oraz doświadczenia z licznych podróży uczyniły ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego życia kulturalnego. Zobacz więcej na temat: Rekomendacje kulturalne KULTURA Elżbieta Dzikowska Dwójka rekomendacje
Od monodii do orkiestry. Bastarda i AUKSO ożywiają chasydzkie niguny - To są bardzo proste melodie, powtarzalne rytmicznie. Napisaliśmy je na trio, wymyśliliśmy tę muzykę niejako na nowo, a tutaj, poszerzona o niezwykłą orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, nabiera już spektakularnego wymiaru - mówił w Dwójce Paweł Szamburski z Bastarda Trio, które podczas tegorocznego festiwalu Ogrody Muzyczne w Warszawie wykona razem z orkiestrą AUKSO program oparty na chasydzkich nigunach. Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla Paweł Szamburski muzyka współczesna Aukso Auksodrone Trio Bastarda KULTURA Dwójka Festiwal Muzyczne Ogrody
Co za powrót! Odzyskano rękopis "Gaude Mater Polonia" i pierścień Zygmunta I Fragment średniowiecznego rękopisu z zapisem "Gaude Mater Polonia", pierścień, który według przekazów należał do Zygmunta I Starego oraz 11 miniatur kolejowych z przedwojennego Muzeum Komunikacji w Warszawie wracają z Niemiec do Polski. To efekt współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z partnerami niemieckimi oraz instytucjami i osobami zaangażowanymi w proces restytucji po obu stronach. Zobacz więcej na temat: straty wojenne Dwójka Niemcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA zabytki
"Znaki Pana Śliwki". Opowieść o grafiku, który wszędzie widział znaki - To świetnie widać w tych materiałach, jak Karol Śliwka patrzy, jak widzi, jak od razu obserwuje znakiem, jak w swoim najbliższym otoczeniu wszędzie te znaki widzi, selekcjonuje swoim okiem. Myślę, że jest to opowieść też o tym, jak trudno jest tak naprawdę uciec przed swoim przeznaczeniem - mówiła w Dwójce Urszula Morga, współautorka filmu dokumentalnego "Znaki Pana Śliwki". Zobacz więcej na temat: grafika Dwójka KULTURA SZTUKA Małgorzata Nieciecka-Mac film dokumentalny FILM sztuki wizualne
"Ojczyzna". Paweł Pawlikowski: czuję, że zrobiliśmy dobry film - "Ojczyzna" jest o polityce, o historii, o tym jak czasami znajdujemy się w momencie, gdzie system, w którym się wychowaliśmy, nagle już nie działa, jakieś nowe narracje wtargają na ten teren i człowiek musi się opowiedzieć po jakiejś stronie, a żadna ze stron tak do końca nie odpowiada temu, co człowiek czuje i wie. Ale jest też o ojcu, córce, bracie, miłości, zdradzie i tak dalej, czyli o wszystkim - mówił Paweł Pawlikowski podczas uroczystej premiery swojego najnowszego filmu. Zobacz więcej na temat: Paweł Pawlikowski Sandra Huller kino FILM KULTURA Witold Banach Dwójka Tomasz Mann
"Od natury jest się tu absolutnie zależnym". Normandia Agnieszki Łopatowskiej - Normandia to zawsze dobry pomysł, o każdej porze roku. Niektórzy się jej boją, bo wieje, ale są też przepiękne światła i zmiany chmur. A przecież właśnie dlatego impresjoniści się w tym kraju zakochali - mówiła w Dwójce Agnieszka Łopatowska. Dziennikarka, publicystka i pisarka wydała niedawno wielowymiarową opowieść o tej krainie pod tytułem "Normandia. Życie między przypływem a odpływem". Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla Dwójka literatura podróże Normandia KULTURA KSIĄŻKA
Dwa Teatry 2026. "Wychodzimy do słuchaczy, żeby poziomów przekazu było więcej" - Każdy jubileusz powoduje, że zastanawiamy się, co było, ale też patrzymy, co być może. Po raz kolejny wychodzimy do słuchaczy, dlatego że wiemy, jak bardzo lubią podglądać powstawanie słuchowisk. Pozwala to też dodać więcej poziomów przekazu. Bo jest słuchowisko, które powstaje i potem będzie emitowane na antenie, ale też to podglądanie kuchni bywa zabawne - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Polskiego Radia Adam Wojtyszko przed 25. Festiwalem "Dwa Teatry". Zobacz więcej na temat: Teatr Polskiego Radia Małgorzata Nieciecka-Mac Dwójka TEATR KULTURA Festiwal Dwa Teatry Adam Wojtyszko
Molenna w Wodziłkach. Perła staroobrzędowców na Suwalszczyźnie czeka na remont W maleńkich Wodziłkach, pośród krajobrazu Suwalszczyzny, stoi jedna z najcenniejszych i najbardziej niezwykłych świątyń północno-wschodniej Polski – drewniana molenna staroobrzędowców, czyli dom modlitwy starowierów. Ten cenny zabytek wymaga pilnego remontu. Choć na prace konserwatorskie przyznano już publiczne wsparcie, dostępne środki nie wystarczą do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych działań. Dlatego ruszyła internetowa akcja "Ratujmy Molennę w Wodziłkach", która ma pomóc ocalić to wyjątkowe miejsce. Zobacz więcej na temat: Małgorzata Nieciecka-Mac prawosławie Dwójka architektura KULTURA zabytki
Między Chopinem a jazzem. Marcin Masecki o swoim nowym projekcie - Kiedy zagraliśmy premierowy koncert projektu "Do You Love Chopin?", było to dla mnie emocjonalnie ważne doświadczenie. Trochę tak, jakby zaprosić rozwiedzionych rodziców na wspólną kolację. To dwa bardzo bliskie mi światy, ale oparte na różnych wartościach i różnych sposobach myślenia o muzyce. Jest między nimi napięcie, ale właśnie ono mnie napędza - tak o najnowszym projekcie mówił w Dwójce pianista Marcin Masecki. Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla Marcin Masecki Fryderyk Chopin fortepian Dwójka Jazz KULTURA
"Mozarta nigdy za wiele!". Przed nami Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej - Festiwal organizujemy co roku, od początku istnienia Polskiej Opery Królewskiej, czyli już od dziewięciu lat. Początkowo program opierał się na naszych największych „hitach”, jednak wraz z rozbudową repertuaru festiwal zaczął przyjmować formułę tematyczną. Mieliśmy już edycję poświęconą Rossiniemu, operę buffa, a także – dla równowagi – operę seria. W tym roku naturalnym wyborem stał się Mozart ze względu na przypadające rocznice jego urodzin i śmierci - mówiła w Dwójce Magdalena Kaczorowska, dyrektorka Polskiej Opery Królewskiej. Zobacz więcej na temat: Jan Kanty Zienko Polska Opera Królewska Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej Dwójka KULTURA opera Wolfgang Amadeusz Mozart
Joanna Freszel: dążę do tego, żeby śpiewać jak najwięcej klasyki - Jest mi bardzo miło, że te prawykonania w moim przypadku często się pojawiają, ale bardzo lubię i dążę do tego, żeby śpiewać jak najwięcej tzw. klasyki. W moim ujęciu jest to na przykład Mozart i partia Hrabiny w "Weselu Figara", którą po raz pierwszy zaśpiewałam w marcu zeszłego roku w Operze Krakowskiej - mówiła w Dwójce śpiewaczka Joanna Freszel. Zobacz więcej na temat: Joanna Freszel śpiew Dwójka Agata Kwiecińska KULTURA opera