Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Festiwal w Cannes 2025. Walka o Złotą Palmę, Robert De Niro i polski jedynak

Nowe filmy Wesa Andersona, Ariego Astera, Richarda Linklatera i Siergieja Łoźnicy, Honorowa Złota Palma dla Roberta De Niro i polska koprodukcja "Bądź wola moja" w reżyserii Julii Kowalski w sekcji Directors' Fortnight. We wtorek 13 maja w Cannes rusza 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Dwa dni później audycję prosto z centrum wydarzeń poprowadzi Artur Zaborski!
Zobacz więcej na temat:  Festiwal w Cannes Cannes Wes Anderson kino festiwal filmowy KULTURA FILM Złota Palma juliette binoche Dwójka Robert De Niro

Maj z Muzyką Dawną - pionierski festiwal, który na dobre zadomowił się na Dolnym Śląsku

- Jesteśmy najstarszym nadal odbywającym się festiwalem muzyki dawnej w Polsce Południowo-Zachodniej. Zaczęło się na początku lat 90. od monograficznego festiwalu mozartowskiego, który zorganizowały ówczesne studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie to okazało się dużym sukcesem, dlatego jego organizatorki postanowiły pójść za ciosem i od 1992 roku odbywa się Festiwal Maj z Muzyką Dawną - mówił w Dwójce jego dyrektor Robert Chmielarczyk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Wrocław MUZYKA koncert Dolny Śląsk Dwójka Robert Chmielarczyk

Dla nich to będzie powrót na Konkurs Chopinowski. W tym gronie jest i laureat

Poznaliśmy nazwiska pianistek i pianistów, którzy dzięki udanemu występowi w eliminacjach zakwalifikowali się do XIX Konkursu Chopinowskiego. W 85-osobowym gronie znalazło się trzynaścioro Polaków. Są też przypadki artystów, dla których będzie to kolejny udział w warszawskim wydarzeniu. Jeden z nich – Eric Lu – to laureat IV nagrody z 2015 roku. Inni, których warto wymienić, to Eric Guo, Hyuk Lee i Hao Rao. Start konkursu głównego 2 października br.
Zobacz więcej na temat:  XIX Konkurs Chopinowski XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina konkurs chopinowski Eric Lu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Eric Guo Hao Rao Hyuk Lee Dwójka KULTURA

Podsumowanie eliminacji do XIX Konkursu Chopinowskiego. Dzień dziewiąty

W Filharmonii Narodowej w Warszawie trwają przesłuchania do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Swoje interpretacje prezentują pianiści z całego świata. Na podsumowanie dotychczasowych przesłuchań eliminacyjnych zaprosili w Dwójce Andrzej Sułek i Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Konkurs Chopinowski 2025 Dwójka Andrzej Sułek Przemysław Psikuta

Andrzej Strumiłło w podróży - archiwalne opowieści artysty

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - mówił w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. W tym roku minęła 5. rocznica śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie malarstwo Aleksandra Łapkiewicz Dwójka KULTURA Andrzej Strumiłło

"Ale kosmos!", czyli nieziemskie atrakcje na 28. Pikniku Naukowym

"Ale kosmos!" - pod tym hasłem w tym roku przebiegać będzie 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Temat wydarzenia ma zachęcić wszystkich pasjonatów nauki do sięgania tam, "gdzie wzrok nie sięga". Na uczestników czeka wiele kosmicznych wyzwań, wśród których znalazł się między innymi trening astronauty, a nawet możliwość napisania własnego rozdziału opowieści science fiction.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy science-fiction Jakub Kukla Centrum Nauki Kopernik edukacja kosmos Dwójka

Czy do koronacji Bolesława Chrobrego mogło dojść szybciej niż w roku 1025?

- Być może, gdyby nie rychła śmierć Ottona II po zjeździe gnieźnieńskim, do koronacji doszłoby wkrótce po roku 1000. Możemy posłużyć się przykładem węgierskim - Stefan I otrzymał koronę królewską w tym samym czasie. Po śmierci Ottona III w 1002 roku stosunki Bolesława Chrobrego z cesarstwem wchodzą w okres dynamicznego i ciężkiego kryzysu, prowadzącego do wieloletniej wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Jerzy Pysiak.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry św. Wojciech Jerzy Pysiak Aldona Łaniewska-Wołłk Karol Furtak Dwójka Gniezno Piastowie dynastia Piastów