Polskie Radio
Section05

Dwójka

Marzanna Bogumiła Kielar - poezja, która chwyta za serce. "Wiedziałam, że wrócę do historii z Mazur"

Marzanna Bogumiła Kielar to tegoroczna laureatka Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz". Nagrodę otrzymała za tom poezji "Wilki", w którym opisała historie z czasów okołowojennych usłyszane na Mazurach. Autorka opowiedziała nam, jak do nich dotarła i jak wyglądają jej wspomnienia z Krainy Tysiąca Jezior.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Marzanna Bogumiła Kielar literatura

Ukrainian Freedom Orchestra. Emisariusze sprawy ukraińskiej kontynuują międzynarodowe tournée

- Bezpośrednim impulsem do powstania orkiestry była agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Dziś można śmiało powiedzieć, że jesteśmy żywym dowodem na ogromny potencjał artystyczny drzemiący w tym narodzie. Pod wieloma względami nasza orkiestra jest naprawdę wyjątkowa - mówiła w Dwójce dyrygentka Keri-Lynn Wilson o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Monika Zając Ukraina Dwójka Ukraina Baltic Opera Festival MUZYKA KULTURA Keri-Lynn Wilson

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf Monika Zając Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA chris niedenthal Martyna Wojciechowska Wojciech Grzędziński Jan Ołdakowski Michał Komuda

Prof. Barbara Skarga - wielka humanistka i fundatorka stypendium dla młodych badaczy

W tym roku przypada 15. rocznica śmierci prof. Barbary Skargi. O przejmującym życiu tej wielkiej humanistki, jej dorobku filozoficznym, a także wieloletniej współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej mówiliśmy w audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" (24.07).
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej filozofia Jacek Migasiński Maciej Żylicz Katarzyna Kobylecka Barbara Skarga stypendium

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. "Nowy cyrk sięga po trudne tematy"

W Lublinie niebawem rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów. To festiwal, na którym swoje umiejętności prezentują artyści z całego świata. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. nowy cyrk - prężnie rozwijającą się formę sztuki cyrkowej. O wyjątkowości tego wydarzenia opowiedziała w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  cyrk SZTUKA Aldona Łaniewska-Wołłk Iwona Kornet KULTURA Lublin Carnaval Sztukmistrzów

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth oraz koncert "Z klasyką przez Polskę" na antenie Dwójki

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje trzech spektakli operowych: "Tristan i Izolda" "Walkiria" i "Zygfryd" z jednego z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie - Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Pierwsza już 25 lipca o godz. 15.45. Z kolei 27 lipca w Studiu Polskiego Radia im. W Szpilmana wystąpią skrzypek Wojciecha Niedziółka i pianista Michał Francuz. Transmisja koncertu "Z klasyką przez Polskę"  na antenie radiowej Dwójki o godz. 17.00.
Zobacz więcej na temat:  koncert muzyka klasyczna Ryszard Wagner

Awangarda podkarpacka. "Mówiono o tym terenie jako terenie niezwykłej kreatywności"

Awangarda to kierunek odrzucający dotychczasowe style i budujący swój świat. Mimo tego awangarda podkarpacka, z uwagi na swoje położenie i wojny, które nawiedziły te tereny, charakteryzowała się większym niż w innych miejscach przywiązaniem do krajobrazów i tradycji pokoleń. O wszystkim opowiedziała autorka książki "Awangarda podkarpacka" - Małgorzata Dziewulska. 
Zobacz więcej na temat:  awangarda podkarpackie Dwudziestolecie międzywojenne SZTUKA Monika Pilch Małgorzata Dziewulska

ZIEMIA - prekursorzy alt-jazzu. "Cokolwiek ten termin znaczy, dobrze nas opisuje"

- Nie uważam, żeby jazz tak naprawdę był jądrem naszej muzyki. To na razie się dzieje trochę przez to, że wywodzimy się z jazzowego środowiska. Myśląc jednak o naszej przyszłej twórczości nie sądzę, żebyśmy jakoś mocno napierali, żeby ten jazz był w takim ścisłym rozumieniu jej centrum - mówił w Dwójce Jakub Wosik z kwartetu ZIEMIA, który wspólnie z Irkiem Wojtczakiem wystąpi w piątek (26.07) w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Irek Wojtczak Ula Nowak MUZYKA KULTURA koncert

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Jan Matejko Rumunia