Polskie Radio
Section05
dyrektywa UE

Dziemianowicz-Bąk o dyrektywie azylowej. "Niewyobrażalne"

- Polska przyjęła migrantów, uchodźców z Ukrainy, a Unia Europejska wciąż, w mojej ocenie, niedostatecznie dostrzega ten ogromny wysiłek - twierdzi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zgodnie z dyrektywą azylową, migranci mają otrzymać prawo do świadczeń socjalnych na koszt podatników na terenie każdego państwa Unii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Agnieszka Dziemianowicz-Bąk migracja świadczenia społeczne imigranci w Europie polityka

Niedozwolone praktyki? UOKiK bierze pod lupę Temu i Shein

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyklucza wszczęcia postępowań wyjaśniających wobec chińskich platform internetowych, które sprzedają tanie akcesoria i ubrania. Mowa o takich firmach jak: Temu, Shein i AliExpress. Unijne stowarzyszenia konsumenckie już zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby skontrolowała platformę sprzedażową Temu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-commerce sprzedaż platforma zakupowa konsument

Koniec "ekościemy". Parlament Europejski chce zakazać pseudoekologicznego marketingu

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformowano, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach. Europosłowie przyjęli dyrektywę stosunkiem głosów 593 do 21 (14 posłów wstrzymało się od głosu).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia sprzedaż Parlament Europejski Rada Europy

UOKiK zarzuca supermarketom błędne informowanie o promocjach przy zakupie wielu sztuk produktów. Grożą im wysokie kary

Informacje o promocjach tzw. sprzedaży wielosztukowej, prowadzone przez sieci handlowe mogą nie być czytelne dla klientów - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowania wyjaśniające UOKiK prowadzone są w: Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Żabce, Dino, Netto, Carrefourze i Auchan.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności sklep handel UOKiK

Szef Izby Wydawców Prasy: to zrównanie naszych praw z pozostałymi producentami

- Gdy powstaje publikacja prasowa, autorowi należy się honorarium. Żeby jednak to dzieło dotarło do czytelników, wydawca musi ponieść określone nakłady. Z tego tytułu wszystkim producentom przysługuje pewien zwrot nakładów, zwrot części zysków tych, którzy zarabiają na dalszej publikacji tego dzieła; wszystkim z wyjątkiem wydawców prasowych - mówił w Dwójce Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i jeden z organizatorów kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl".
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie prasa Dwójka KULTURA Paweł Siwek

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Anna Zalewska: decydować powinni konsumenci, a nie PE i KE

– Nie można w przypadku samochodów elektrycznych orzec, że to nie wolny rynek, nie konkurencja ani decyzje konsumenta, tylko decyzje Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej mówią o tym, jakimi samochodami mamy jeździć – podkreśliła w "Trójkowym komentarzu dnia" Anna Zalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Prawo i Sprawiedliwość samochody elektryczne ekologia samochody diesel Anna Zalewska Trójka

Skarga spółki Nord Steram 2. Bogatko: wyrok TSUE w zasadzie nic nie zmienia

- Prawo unijne powstaje w danym momencie, to znaczy ono nie istnieje jako takie, tylko jest po prostu kreowane na konkretne zapotrzebowania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko z Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Bogatko Antoni Trzmiel Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Nord Stream 2 energetyka gaz ziemny gaz infografika prawo GOSPODARKA

Marcin Roszkowski: ważne jest, aby gaz w Polsce nie pochodził tylko z Rosji

- Rynek gazu będzie bardziej zliberalizowany, będziemy mieli lepszy dostęp do tego nośnika energii. To jest pewien proces dywersyfikacyjny, służący temu, żeby w Polsce gaz pochodził z innych kierunków niż Federacja Rosyjska - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel GOSPODARKA Unia Europejska gaz kryzys kryzys w Unii Europejskiej