Polskie Radio
Section05

ekologia

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Pływające miasto na Malediwach. Jak uciec przed rosnącym poziomem wód?

Na Malediwach powstaje największe na świecie pływające miasto. Może zamieszkać w nim 20 tysięcy osób. - To nie jest rozwiązanie, które pozwoli nam uciec przed rosnącym poziomem wód - zauważa Janusz Mizerny, autor ekobloga green-projects.pl. - Zagrożone są miliony osób - mieszkańcy krajów wyspiarskich i terenów nadmorskich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński malediwy zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny morza oceany

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

"Czyste Powietrze". Więcej czasu na certyfikację pomp ciepła

Więcej czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości dostali producenci i importerzy tych urządzeń od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister klimatu i środowiska zapowiedział, że zweryfikuje szczegóły tej decyzji. - Nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona środowiska NFOŚiGW Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Lewica kontra Zielony Ład. Biedroń: trzeba bronić człowieka

- Zielony Ład trzeba tak skroić, by służył ludziom - tym, do których jest adresowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Robert Biedroń. - To prawie dwa biliony euro, z których albo Polska skorzysta i np. będziemy płacili niższe rachunki, będziemy jeździli lepszymi, bardziej ekologicznymi i tańszymi w eksploatacji samochodami i mieszkali w domach docieplonych za europejskie pieniądze, albo niczego nie będzie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica Fit for 55 Robert Biedroń Karol Surówka

OZE odłączane od sieci. Ekspert wyjaśnia powody

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska Katarzyna Dydo OZE energetyka słońce fotowoltaika

Bez Zielonego Ładu to 3 mld zł rocznie mniej dla rolników

Odrzucenie Zielonego Ładu w rolnictwie oznacza zlikwidowanie dopłat do dobrowolnych praktyk środowiskowo-klimatycznych, tzw. ekoschematów, na które rocznie przewidziano 3 mld złotych. Jak wskazuje wiceminister rolnictwa Adam Nowak wystąpiło o nie 400 tys. polskich rolników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polska w Unii Europejskiej gospodarstwo agroturystyczne żywność ceny żywności