Polskie Radio
Section05
emocje

Kiedy kot mówi "przepraszam", czyli emocjonalny radar naszych czworonogów

Powszechnie uważa się, że psy są największymi i najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka. Z kolei koty są "indywidualistami" i chadzają własnymi drogami. Jednak badania wskazują, że koty również potrafią okazywać uczucia swoim opiekunom: robią to jednak w sposób mniej spektakularny i trudniejszy do zrozumienia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kot zwierzęta domowe emocje ludzie hodowla zwierząt Radosław Nałęcz Trójka

Związek na odległość. Jak to działa i czy ma przyszłość?

- Pary, które przeżyły ze sobą wiele miesięcy, albo nawet lat, będąc w różnych krajach mówią, że jeśli ich miłość to wytrzyma, to przetrwa potem wszystko. Jednak najsilniejsze związki to takie, w których ludzie poznali się najpierw w rzeczywistości i na żywo zdążyli się w sobie zakochać, a dopiero potem rozpoczął się związek na odległość - mówiła antropolog Antonina Stasińska. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek emocje miłość psychologia

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko emocje rodzicielstwo wychowanie warsztaty Joanna Ficińska

Trening uważności. Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności?

Żyjemy w zabieganym i nieco roztrzepanym świecie wielu bodźców, w których mamy ciągle za dużo. Beata Kucharska-Sucharek czekała czternaście lat na zainteresowanie tematem uważności i już wtedy wiedziała, że w kontekście zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tymczasem bardzo wiele czasu poświęca się samym zaburzeniom, kiedy istnieją narzędzia, by wspierać ludzi wcześniej. Jednym z nich jest uważność.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca psychologia medytacja emocje dziecko trening umysłu

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Zobacz więcej na temat:  emocje HISTORIA internet komunikacja sms media społecznościowe

Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach 

Drobne sprzeczki między rówieśnikami są wpisane w życie szkoły. Zazwyczaj są jednorazowe, a dzieci szybko się godzą i wracają do wspólnego spędzania czasu. Jeśli jednak jakiś problem nie ustępuje, a niewinne dokuczanie przybiera postać przemocy, trzeba interweniować. Z tym, jak zrobić to skutecznie, borykają się placówki na całym świecie. Z pomocą może przyjść technologia.  
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie dziecko Strefa Rodzica emocje szkoła radio dla rodziców Marcin Perfuński