Polskie Radio
Section05
energia odnawialna

Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Elektromobilność i zielona energia nabiera w Polsce rozpędu

Uczestnicy dyskusji w ramach Kongresu ESG Polska Moc Biznesu byli zgodni, że elektromobilność i związana z nią zielona energia w ostatnich latach rozwijają się w Polsce w dynamicznym tempie. Uznali też, że szereg wyzwań na drodze do osiągnięcia zerowej emisyjności transportu, budownictwa i całych miast ostatecznie uda się pokonać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektromobilność samochody elektryczne energia elektryczna energia odnawialna

Śmieja: tańsze będzie przestawienie się na zeroemisyjność niż zachowanie obecnego modelu energetycznego

- Za nowoczesnymi technologiami ekologicznymi idzie duża inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne, co teraz jest dużym wydatkiem, ale w przyszłości spowoduje, że energia w kraju będzie tańsza - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ekologia energetyka energia odnawialna paliwa nowe technologie Polskie Radio 24

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka GOSPODARKA energia odnawialna energia atomowa energia

"Naszym celem jest, by technologie wodorowe stały się codziennością". Porozumienie o rozwoju gospodarki wodorowej

- Rozpoczynamy budowę nowego sektora polskiej gospodarki - gospodarki wodorowej - mówili uczestnicy porozumienia sektorowego dotyczącego rozwoju tej dziedziny, które podpisano dziś w Warszawie.Porozumienie zawarło prawie 140 podmiotów, m.in. administracja publiczna, przedstawiciele biznesu i nauki.
Zobacz więcej na temat:  wodór GOSPODARKA energia energia odnawialna Unia Europejska ministerstwo klimatu

Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie

Europa, która od lat w dużej mierze odwraca się od węgla, próbując "zazieleniać swoją produkcję energii elektrycznej, znalazła się w pułapce" - pisze w ostatniej analizie agencja Bloomberg. I wyjaśnia, że magazyny gazu w regionie są tylko częściowo zapełnione, dostawcy skroplonego gazu ziemnego faworyzują Azję, a okresowe - bo zależne od pory roku, odnawialne źródła energii, nie są w stanie w pełni zaspokoić popytu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne

Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny. Norwegia "spięta" z Wielką Brytanią

Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny North Sea Link o długości 720 km połączył Norwegię z Wielką Brytanią - poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet. Kabel o mocy do 1400 MW biegnie między norweską gminą Suldal w południowo-zachodniej Norwegii a Newcastle w północno-wschodniej Anglii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna Norwegia Wielka Brytania ochrona środowiska

"Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne

Od 1 października rusza nowa odsłona programu Agroenergia, w ramach której rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że budżet programu to 200 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  fotowoltaika GOSPODARKA rolnictwo energia odnawialna energetyka ministerstwo klimatu klimat