Polskie Radio
Section05
Florencja

Savonarola. Prorok apokalipsy, wróg grzechu, krytyk papieża

23 maja 1498 roku na centralnym placu Florencji został powieszony, a następnie spalony na stosie Girolamo Savonarola. Mnich ten, który swoimi płomiennymi kazaniami porywał tłumy, przeszedł do historii jako postać niejednoznaczna: dla jednych stał się synonimem fanatyzmu, inni widzieli w nim żarliwego idealistę.  
Zobacz więcej na temat:  renesans średniowiecze chrześcijaństwo Kościół katolicki Włochy Florencja religia

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans Dwójka

Piotr Barszczowski: ważne są autorytety i poszukiwania własnych mistrzów

- Jestem szczęśliwy i dumny, że reprezentuję polską sztukę. Nauczyłem się dużo czytając notatki Leonarda da Vinci, analizując prace Caravaggia, Rembrandta. Słuchałem też moich nauczycieli historii sztuki, jestem bardzo wdzięczny wszystkim, których spotkałem na drodze swojego życia - mówił na antenie Dwójki Piotr Barszczowski, artysta nagrodzony złotym medalem oraz wyróżniony nagrodą publiczności na XIII Biennale we Florencji.
Zobacz więcej na temat:  emocje Florencja Paweł Siwek Dwójka

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kozińska Florencja książki kryminał Dwójka literatura