Polskie Radio
Section05

folklor

Co na wsi robiono zimą?

Tym razem zastanawialiśmy się, co w wiejskim gospodarstwie robiono późną jesienią i zimą, kiedy wszystkie prace w polu były już dawno zakończone, a zmrożona ziemia zaczynała być twarda jak kamień. Karolina Ociepka nauczyła nas wesołej kolędy o ptaszkach, a Witold Vargas opowiedział bajkę o... brzydkiej królewnie. A wszystko przez zabawę w „bajki-zamieniajki”. Na czym polega ta zabawa? Przekonajcie się sami!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Muzyka bronią i hartem ducha

Pierwszy bohater „Kiermaszu pod kogutkiem” – śp. Danylo Pertsov nazywany był przez niektórych przyjaciół Rycerzem. Jego orężem była muzyka. Władał tą bronią biegle, potrafiąc oczarować każdego słuchacza. Artystę wspominamy tydzień po jego odejściu do Niebiańskiej Orkiestry. Z kolei Anna Jakowska swoim muzycznym spektaklem „12 scen z życia Eulalii” udowadnia, że śpiew może zahartować ducha, uspokoić, ucieszyć…
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie malarstwo Podhale pieśń

Muzyka bronią i hartem ducha

Pierwszy bohater „Kiermaszu pod kogutkiem” – śp. Danylo Pertsov nazywany był przez niektórych przyjaciół Rycerzem. Jego orężem była muzyka. Władał tą bronią biegle, potrafiąc oczarować każdego słuchacza. Artystę wspominamy tydzień po jego odejściu do Niebiańskiej Orkiestry. Z kolei Anna Jakowska swoim muzycznym spektaklem „12 scen z życia Eulalii” udowadnia, że śpiew może zahartować ducha, uspokoić, ucieszyć…
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie malarstwo Podhale pieśń

Jakie mroczne historie skrywa cmentarz na Rossie?

Właśnie ukazała się najnowsza dwujęzyczna (polsko-litewska) publikacja Dariusza Lewickiego pt. „Mroczne historie z Cmentarza na Rossie”. Jakie sekrety skrywa wileński cmentarz? Kilka z nich zdradził autor publikacji! Spotkaliśmy się także z dr. Jerzym Rohozińskim, który opowiedział o niełatwych losach Polaków w Kazachstanie. Przyczynkiem do opowieści była książka dr. Rohozińskiego pt. „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Mariana Kril Wilno Kazachstan Polonia

Trwa Adwent!

Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie Lubelszczyzna Adwent kolędy

"Ludevo" Ifi Ude - intymna i osobista opowieść, która sięga w głąb serca i duszy

- Bliski jest mi uniwersalizm ludyczny, uniwersalizm muzyki etnicznej. Tworząc "Ludevo", nie chciałam się w niczym absolutnie zamykać, wręcz odwrotnie: otwierałam ramiona, duszę i serce - mówi Ifi Ude w Czwórce. - Nagle poczułam, że wypełnia mnie świat i życie, że nie mam żadnych ograniczeń. Muzyka jest dla mnie taką strefą wolności i radości, że tylko dawać i brać - wyznaje artystka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk

Mikołaje zaczynają folkowe święto

Właśnie rusza 31. edycja festiwalu Mikołajki Folkowe! Co ma do zaoferowania najstarszy festiwal muzyki folkowej w Polsce? Między innymi konferencję naukową, jarmark sztuki ludowej, warsztaty muzyczne, koncerty gwiazd i, oczywiście, Scenę Otwartą, która od lat jest miernikiem folkowych trendów! W „Źródłach” o szczegółach opowiadał nam Bogdan Bracha, organizator wydarzenia, członek Orkiestry św. Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma mikołajki konkurs Bieszczady

Narodowa, lokalna, nasza, moja, globalna... to jaka jest ta kultura?

Czy zastanawiali się Państwo, skąd się biorą pomysły na felietony? Pewnie każda felietonistka i każdy felietonista ma swój własny sposób poszukiwania tematów tych pisanych refleksji. Felieton z założenia – jako gatunek dziennikarsko-artystyczny – powinien być osobisty i przedstawiać punkt widzenia autorki lub autora.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA

Sahib Pashazade Duo - azerska magia mughamu

"Myślę, że w mughamie zawiera się cała wiedza o ludzkich uczuciach i emocjach. To tradycja sięgająca 4 tysięcy lat! Można w niej znaleźć wszystkie uczucia, którymi dzielą się ludzie. Mugham jest życiem. Jest filozofią i magią", mówił mistrz taru, Sahib Pashazade w rozmowie z Kubą Borysiakiem. W poniedziałkowych "Źródłach" Magdalena Tejchma zaprasza na koncert, który pozwoli lepiej zrozumieć tajemnicę mughamu...
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Azerbejdżan

Mikołajki Folkowe po raz 31.!

9 grudnia rusza 31. edycja festiwalu Mikołajki Folkowe! Co ma do zaoferowania najstarszy festiwal muzyki folkowej w Polsce? Między innymi konferencję naukową, jarmark sztuki ludowej, warsztaty muzyczne, koncerty gwiazd i, oczywiście, Scenę Otwartą, która od lat jest miernikiem folkowych trendów! Więcej o festiwalu mówiła w folkowym Poranku Dwójki organizatorka Mikołajek, Agnieszka Matecka.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa mikołajki

Spokoju szukaj w sobie - o czasie Adwentu w polskiej kulturze tradycyjnej

O tradycjach adwentowych zakorzenionych w polskiej kulturze tradycyjnej, ale i o tych osobistych, bliskich sercu mówili Katarzyna Broda-Firla i prof. Piotr Dahlig. Ponadto zajrzeliśmy do... Dubaju, gdzie od października odbywają się największe światowe targi Expo. Co oferuje polski pawilon?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Dubaj beskidy