Polskie Radio
Section05
gospodarka niemiec

TYLKO U NAS Jarosław Kaczyński: Nord Stream umożliwił Rosji agresję na Ukrainę

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i TVP, że budowa gazociągów Nord Stream umożliwiła Rosji agresję na Ukrainę. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił także, że Niemcy chcą jak najszybciej wrócić do realizowania interesów z Moskwą i stąd ich postawa wobec wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Niemcy Rosja Nord Stream pieniądze gospodarka niemiec Jarosław Kaczyński Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa GOSPODARKA

Niemcy opublikują narodową strategię obrony. Eksperci alarmują: muszą zmniejszyć zależność od Rosji i Chin

Eksperci magazynu "Foreign Affairs" ocenili, że w lutym 2023 roku rząd Niemiec opublikuje swoją narodową strategię obrony. "Niemcy mają szansę na pokazanie, że wyciągnęli właściwe wnioski z katastrofalnej porażki swojego podejścia do Rosji. Nadszedł czas, aby Berlin przedstawił również plan zmniejszenia zależności od Pekinu poprzez dywersyfikację powiązań handlowych i inwestycyjnych oraz uniezależnienie od chińskich technologii krytycznych" - zaznaczają eksperci.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka niemiec pieniądze Chiny Rosja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

"Dobre perspektywy i prężność zadziwiają". Niemiecki dziennik pisze o "polskim małym cudzie gospodarczym"

- Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy gospodarka niemiec Unia Europejska gospodarka polska GOSPODARKA

Guzy o słowach Steinmeiera ws. NS2: widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej w stosunku do Rosji

- Widać wyraźnie, że jest to projekt motywowany nie tylko biznesowo, ale przede wszystkim politycznie. W wypowiedzi prezydenta Niemiec jest jeszcze jedna informacja. Widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Dla nich są one szczególne - powiedział o polityce niemiecko-rosyjskiej w kontekście budowy Nord Stream 2 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Nord Stream 2 dyplomacja pieniądze gospodarka niemiec gospodarka rosji Władimir Putin Moskwa Berlin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Unia Europejska