Polskie Radio
Section05
Grupa Azoty

"Umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową". Jarosław Kaczyński o inwestycji w Policach

W liście do uczestników uroczystości otwarcia fabryki polipropylenu w Policach wicepremier Jarosław Kaczyński napisał, że inwestycja ta wzmacnia niezależność energetyczną i surowcową Polski. List od wicepremiera odczytał poseł PiS Leszek Dobrzyński. Jarosław Kaczyński podkreślił, że inwestycja w Policach świadczy o sile spółek Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński inwestycje Grupa Azoty bezpieczeństwo energetyczne POLSKA polityka

"Najpierw reaktor szkoleniowy". Prezes Grupy Azoty o jądrowej technologii MMR i SMR

- Reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne, by mogły powstać też w kolejnych naszych zakładach - podkreślił Tomasz Hinc prezes Grupy Azoty. Zaznaczył, że spółka rozpoczęła rozmowy ze wszystkimi, którzy oferują technologie SMR/MMR. Chcemy uczestniczyć w budowie tego przemysłu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Grupa Azoty firma chemia przemysł produkcja Unia Europejska energetyka energia atomowa

Jest akt oskarżenia ws. afery polickiej. Szkody majątkowe wielkich rozmiarów

Prokuratura Regionalna w Szczecinie zakończyła śledztwo w sprawie tzw. afery polickiej dotyczącej  okresu od 2011 do 2016 r. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu. Ma 1300 stron. 26 osób usłyszało 59 zarzutów – poinformował portal i.pl, który przed kilkom a tygodniami informował, że w grudniu sprawa trafi do sądu. Na razie nie wiadomo kiedy proces się rozpocznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grupa Azoty przestępczość

Ceny nawozów azotowych. Grupa Azoty informuje: obecnie jest najlepszy czas na zakupy

Grupa Azoty ostrzega przed zatorami podczas wiosennej sprzedaży nawozów. "Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień, może skończyć się zatorami logistycznymi" - przekonuje spółka. Podkreśliła wtedy, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Grupa Azoty produkcja ceny gaz ziemny tarcza antyinflacyjna podatek VAT

Chińczycy rozpychają się na rynku chemicznym i tworzyw sztucznych. Grupa Azoty: kierują produkcję do Europy

Wzrasta konkurencja ze strony producentów z Chin w segmencie Chemia i Tworzywa - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Dodał, że producenci azjatyccy, którzy nie są w stanie lokować produkcji na swoim rynku, kierują ją Europy. Podkreślił, że w Tworzywach w III kwartale występowały spadki popytu praktycznie we wszystkich segmentach zastosowań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Grupa Azoty produkcja chemia wyniki finansowe konkurencja Chiny

Grupa Azoty podwoiła przychody rok do roku. "Dostawy nawozów były znacząco wyższe"

Dostawy nawozów na krajowy rynek w czasie 7 miesięcy 2022 roku były na skutek ograniczenia eksportu znacząco wyższe, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. O dostępności nawozów decyduje - obok produkcji z Grupy Azoty - również podaż konkurentów - poinformowała Grupa Azoty. Spółka zapewniła, że dotychczas wyprodukowane nawozy są dostępne w ogólnopolskiej, autoryzowanej sieci dystrybucyjnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma Grupa Azoty ceny gaz ziemny wyniki finansowe

"Ceny nawozów dla rolników muszą być niższe". Resort rolnictwa przedstawi system wsparcia produkcji

- Nie możemy pozwolić, żeby ceny nawozów przekraczały 4 tys. zł za tonę, to jest absolutna górna granica dla rolnika - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Myślę, że w tym tygodniu przedstawimy system wsparcia produkcji nawozów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk gaz PKN Orlen Grupa Azoty POLSKA

Azoty wstrzymały produkcję niektórych nawozów. Baltic Pipe rozwiąże problem?

- Dopóki Baltic Pipe, nie będzie wykorzystywany to niestety musimy kupować gaz na giełdach gazowych, a ten jest bardzo drogi - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Teresa Wójcik z biznesalert.pl. Jak przyznała decyzja o wstrzymaniu części produkcji przez zakłady chemiczne należące do Grupy Azoty nie jest zaskoczeniem, bo wytwarzanie nawozów w takiej sytuacji jest zupełnie nieopłacalne.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA gaz gaz ziemny energetyka Baltic Pipe Antoni Opaliński Grupa Azoty produkcja