Polskie Radio
Section05
haker

Kto stoi za cyberatakiem w Europie?

We wtorek doszło do zmasowanego ataku hakerskiego, który swoim zasięgiem objął instytucje i korporacje w wielu krajach. Zaatakowane zostały między innymi firmy amerykańskie, brytyjskie, rosyjskie, duńskie, francuskie, hiszpańskie i indyjskie. Najbardziej ucierpiała jednak Ukraina, której władze twierdzą, że za ataki odpowiadają rosyjskie służby specjalne. O atakach hakerskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Andrzej Kozłowski z portalu Cyberdefence24.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość cyberatak haker hakerzy Ukraina atak hakerów

Bolesne konsekwencje kradzieży tożsamości. Jak się ustrzec?

Wiele firm i instytucji w całej Europie, a także USA, czy Indiach zmaga się ze skutkami wtorkowego cyberataku, do którego wykorzystany został wirus Petya. Blokuje on zainfekowane komputery, a za ich odblokowanie hakerzy domagają się okupu. To najlepiej pokazuje, że zagrożenia czyhające na nas w cyberprzestrzeni mogą nas sporo kosztować w świecie realnym. Jak się zatem przed nimi ustrzec?
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker GOSPODARKA Justyna Golonko Dominik Olędzki Dariusz Kwiatkowski

Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem i informatyką – podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo hakerzy haker

Cyberataki terrorystyczne w Polsce to tylko kwestia czasu?

Rośnie ryzyko cyberataków terrorystycznych. Eksperci przestrzegają, że ich wystąpienie to tylko kwestia czasu. Mimo że infrastruktura krytyczna w Polsce jest solidnie zabezpieczona, to skutki ewentualnego ataku mogą być bardzo dotkliwe. Szczególnie narażone są sektor finansowy, administracja publiczna, sieci energetyczne oraz firmy wysokiej technologii.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo cyberatak cyberzagrożenia haker hakerzy

Fala ataków hakerskich ominęła Polskę, ale to nie koniec

Ponad 200 tys. komputerów, 150 państw, 50 tys. dol. okupu, paraliż międzynarodowych korporacji, szpitali, instytucji rządowych i transportu – to bilans największej w dotychczasowej historii fali cyberataków, które hakerzy przeprowadzili w ubiegłym tygodniu za pomocą oprogramowania WannaCry. Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym roku należy się spodziewać kolejnych tego typu zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker

Cyberatak na skalę światową

W piątek komunikat o blokadzie komputera i żądaniu okupu pojawił się na ponad 200 tysiącach ekranów na całym świecie. Uderzono między innymi w komputery amerykańskiej firmy kurierskiej FedEx, niemieckiej sieci kolei Deutsche Bahn, francuskiego producenta samochodów Ranault czy rosyjskiego MSZ. W sumie ataków dokonano w ponad 150 krajach. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość hakerzy internet haker atak atak hakerów