Polskie Radio
Section05
haker

Niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków. Prof. Kleiber: powinny zapaść ważne decyzje

-  Nie może dochodzić do sytuacji, że do tajnych dokumentów włamują się hakerzy z nieprzyjaznych nam państw. Powinno zostać podjęte całe spektrum działań, bo przy dzisiejszych możliwościach technicznych nie jest trudno zdezorganizować życie publiczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze" i były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Sejm cyberbezpieczeństwo hakerzy haker POLSKA

Putin chce wzajemnej ekstradycji hakerów. Biden deklaruje otwartość na propozycję

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest otwarty na propozycję złożoną przez prezydenta Rosji Władimira Putina ws. wzajemnego układu dotyczącego ekstradycji cyberprzestępców. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zastrzegł jednak, że obowiązywać będzie zasada "nie ufaj, ale sprawdzaj".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin Joe Biden USA haker cyberprzestępczość polityka zagraniczna USA

"Będziemy się stosować do uzgodnień, jeśli osiągniemy porozumienie z USA". Putin o ekstradycji cyberprzestępców

Prezydent Putin oświadczył, że kwestia cyberbezpieczeństwa będzie jednym z głównych tematów podczas rozmów z prezydentem Bidenem "ze względu na jej ważność". Zapowiedział też, że Rosja mogłaby wydawać cyberprzestępców Amerykanom, jeśli USA postąpią tak samo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin Joe Biden USA haker cyberprzestępczość polityka zagraniczna USA

Największy rurociąg Ameryki wstrzymał pracę. Powodem atak hakerski

Największy amerykański operator rurociągów - spółka Colonial Pipeline - wstrzymała przesyłanie produktów naftowych po ataku hakerskim, który zakłócił funkcjonowanie jej infrastruktury. Spółka przesyła benzynę, olej napędowy i inne produkty - między innymi z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wielu części Stanów Zjednoczonych, odległych o tysiące kilometrów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA cyberatak cyberprzestępczość haker hakerzy

Za włamaniami na konta polityków PiS stali hakerzy. "Narracja zbieżna z interesami Rosji"

Za włamaniami na konta w mediach społecznościowych polityków Prawa i Sprawiedliwości stoi grupa hakerów prowadząca kampanię dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie, a także podejmująca działania wymierzone w NATO. Taka konkluzja znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Zobacz więcej na temat:  haker hakerzy cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość media społecznościowe internet Prawo i Sprawiedliwość Marek Wałkuski USA Stany Zjednoczone Ameryka Rosja ŚWIAT

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Sprawą zajmą się unijne organy

Na początku kwietnia media poinformowały o wycieku danych z Facebooka. Zdarzenie to dotknęło blisko 533 mln użytkowników serwisu - w tym 2,7 mln z Polski. Teraz śledztwo w tej sprawie rozpoczął m.in. irlandzki urząd ds. ochrony danych. Unijne organizacje szykują zbiorowe pozwy.
Zobacz więcej na temat:  Facebook cyberprzestępczość cyberagrożenia cyberbezpieczeństwo hakerzy haker internet Unia Europejska Europa ŚWIAT