Polskie Radio
Section05
historia Polski

Rola Węgrów w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Pawlicki o filmie "Węgrzy w Warszawie"

- Z tą tematyką zetknąłem się wiele lat temu w czasie studiów. Okazało się, że moi dwaj profesorowie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nagrałem rozmowę z nimi. Dopiero zetknięcie się z Marią Zimą spowodowało, że realnie przystąpiłem do pracy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie społeczeństwo

Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. To był jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. W "Eurece" o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem powstania a rządem londyńskim rozmawialiśmy z prof. Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Józef Stalin

Piotr Dmitrowicz o życiu prymasa Wyszyńskiego: wojna odcisnęła na nim piętno

- Co najmniej kilka razy w czasie wojny Stefan Wyszyński uniknął aresztowania i tak naprawdę śmierci. To w jego życiorysie też niezwykle ważna rzecz. Można powiedzieć, że miał pewien kompleks tego, że przeżył. Jego koledzy z seminarium we Włocławku w większości zostali wymordowani przez Niemców - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Polskie Radio 24 Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Magdalena Złotnicka Piotr Dmitrowicz społeczeństwo historia Polski POLSKA

Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"

- Wydaje mi się, że pewnego rodzaju kwestie odszkodowań, nawet symbolicznych, jak pomnik ofiar, który ma stanąć w Berlinie, są możliwe do zrealizowania. Wymaga to determinacji ze strony Polski i zgody ze strony niemieckiej - powiedział w audycji "Debacie Dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk. - Temat reparacji jest tematem zamkniętym, co nie znaczy, że nie można dyskutować o kwestiach zadośćuczynienia - dodał Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy HISTORIA historia Polski reparacje wojenne II wojna światowa

27 dni krwawych walk. Upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty PWPW

W Warszawie upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wytwórnia oraz budynek mieszkalny jej pracowników, które w czasie okupacji znajdowały się w rękach niemieckich, zostały zdobyte przez powstańców w drugim dniu zrywu - 2 sierpnia 1944 roku. Gmach utracono 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski HISTORIA społeczeństwo

PKP Intercity i Instytut Pileckiego wspólnie upamiętniają Witolda Pileckiego

PKP Intercity połączyło siły z Instytutem Pileckiego, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Witold Pilecki pamięć historia Polski lokomotywa PKP Intercity Instytut Pileckiego Witold Lazar Trójka