Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Sygnały Dnia Jan Ołdakowski Katarzyna Gójska HISTORIA POLSKA

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki rozstrzygnięty. Wybrano zwycięską książkę

Książka dr. Sławomira Dębskiego pt. "Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941" zwyciężyła w V edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Wyróżnienie przyznano prof. Markowi Kornatowi za pracę pt. "Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej". Organizatorem konkursu jest Fundacja im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA HISTORIA II wojna światowa KSIĄŻKA historia Polski

Wyślij kartkę Powstańcom. Akcja BohaterON - włącz historię!

1 sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpocznie się kolejna, szósta kampania BohaterON – włącz historię! Wysyłając kartkę, będzie można okazać pamięć Powstańcom Warszawskim. Polskie Radio jest partnerem strategicznym i patronem medialnym akcji BohaterON.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie pamięć historia Polski listy akcja charytatywna społeczeństwo W POLSKIM RADIU POLSKA

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Auschwitz Maksymilian Kolbe

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów

Tegoroczny program obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego został rozplanowany na ponad dwa tygodnie. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę", zlot harcerski, a także spotkanie powstańców z udziałem prezydentów Polski i Warszawy. Jak co roku, na Mokotowie zapłonie także Znicz Pamięci, który będzie płonął 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Powstanie Warszawskie regiony mazowieckie POLSKA historia Polski 1944

Stocznia Gdańska nie znajdzie się na liście UNESCO? Prof. Kleiber: sprawa nie jest jeszcze zakończona

- Argumenty, które zostały użyte do tego, aby nie wpisać Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO, są dla nas paradoksalne. Chciałbym podkreślić, że sprawa nie została jeszcze zakończona - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA UNESCO Stocznia Gdańska Gdańsk Solidarność historia Polski

Martyrologia polskich dzieci w okresie II WŚ na lekcjach historii? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do MEiN o wprowadzenie do podstawy nauczania problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych. - Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach - podkreślił w apelu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka historia Polski II wojna światowa społeczeństwo edukacja szkoła