Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Rzeczpospolita architektura

"Dekret Bieruta odbija nam się czkawką"

Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit "małego Paryża", a przepadła duma z tego, że "cały naród zbudował swoją stolicę"? Do kogo dziś należy miasto? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce "Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji" pod redakcją Tomasza Fudali. Autor z Muzeum Sztuki Nowoczesnej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura Bolesław Bierut reprywatyzacja

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych - budujemy Polskę na prawdzie

Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych. Od 2011 roku 1 marca obchodzone jest ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O miejscu Żołnierzy Wyklętych w historii Polski mówili goście Debaty Dnia: Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

Poszlakowy proces „Wampira z Zagłębia"

Zdzisław Marchwicki w latach 70. ubiegłego wieku został skazany na karę śmierci za zabójstwo czternastu kobiet i usiłowanie zabójstwa kolejnych siedmiu. Proces w tej sprawie do dziś wzbudza jednak wiele kontrowersji. Gościem audycji Kulisy Spraw był Jarosław Kościuszko, były oficer sekcji zabójstw Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej w latach 1966-1986.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał policja kara śmierci zabójstwo Kulisy Spraw

Żołnierze Wyklęci. "Ostatni powstańcy w historii Polski"

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zostało oficjalnie wpisane do kalendarza w 2011 roku. – To święto można uznać za duży sukces polityki historycznej. Zostało nie tylko zadekretowane z góry, ale stało się też elementem przestrzeni społecznej, co pokazują działania oddolne – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL historia Polski IPN

Miała zginąć inna Małgorzata? Upiorna pomyłka SB

Małgorzata Targowska-Grabińska została zamordowana w maju 1985 r. Sprawcy pozostali nieznani. Była tłumaczką i żoną dobrze prosperującego przedsiębiorcy. Poszlaki prowadzą do Służby Bezpieczeństwa. – Małgorzata Targowska–Grabińska nie miała wrogów – mówiła w audycji Kulisy Spraw Dorota Kowalska, dziennikarka śledcza, Polska The Times.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa

"Tropem Wilczym". Pamięć o Wyklętych na sportowo

Pamięć historyczna o Żołnierzach Wyklętych kultywowana poprzez organizację biegów masowych, rocznicowe wydarzenia w Hucie Pieniackiej, 90 lat od uchwalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym, a także rozpoczynający się tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego bieganie Huta Pieniacka Piotr Dmitrowicz

Ukraiński nacjonalizm. "Próby banderyzacji były i będą"

- Na Ukrainie są różne regiony z różną pamięcią historyczną. Ukrainą łatwo manipulować – powiedział w programie 7 Dni Wschód historyk Wasyl Rasewycz z Lwowskiego Centrum Historii Miejskiej. O tym, czy na Ukrainie odradza się nacjonalizm i czy Polacy tam mieszkający mają się czego obawiać, mówili także prof. Myrosław Marynowycz (Ukraiński Uniwersytet Katolicki), Konstanty Czawaga (Kurier Galicyjski) i Marek Horbań (polski klub piłkarski Pogoń Lwów).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołyń UPA

Rok Andrzeja Zamoyskiego – twórcy projektu kodyfikacji prawa I RP

Andrzej Hieronim Franciszek Zamoyski herbu Jelita – kanclerz wielki koronny (1764-67), marszałek Trybunału Wielkiego Koronnego, polityk, prawnik, pamiętnikarz. Autor "Zbioru praw sądowych" – projektu pełnej kodyfikacji prawa I Rzeczypospolitej. W Bieżuniu  rozpoczyna się Rok Andrzeja Zamoyskiego. O "Kodeksie Andrzeja Zamoyskiego" mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Piotrowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zamoyski Rzeczpospolita Zamość Józef Wybicki historia Polski