Polskie Radio
Section05

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Mateusz Pospieszalski zaprasza na koncert na 20. urodziny Instytutu Teatralnego

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego kończy 20 lat, a z tej okazji zaprasza na koncert muzyki filmowej pt. "Tak brzmi teatr". - Są oczywiście wspaniali goście. Będzie Grzegorz Turnau, będzie Sonia Bohosiewicz, będzie Ewa Konstancja Bułhak, będzie Marcin Januszkiewicz - wylicza reżyser wydarzenia Mateusz Pospieszalski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty w Polskim Radiu Mateusz Pospieszalski Paweł Siwek

"Trójka pod księżycem". Mamy 20 lat! Instytut Teatralny

"Tak brzmi teatr" – to tytuł koncertu przygotowywanego na jubileusz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Koncert odbędzie się 9 września w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i będzie wyjątkową okazją spotkania z muzyką teatralną ostatnich 20 lat, muzyką, która zazwyczaj współtworzy spektakle i nie rozbrzmiewa w salach koncertowych poza teatrem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka KULTURA TEATR Instytut Teatralny im. Raszewskiego Wojciech Dorosz

"Kapitan Fredro", czyli najsłynniejsze komedie za drutami niemieckich oflagów

Teatr w niemieckich oflagach podczas II wojny światowej to temat stosunkowo mało znany. Tymczasem działały one bardzo aktywnie, a w wystawianie sztuk angażowało się bardzo wielu uwięzionych oficerów Wojska Polskiego. Wśród nich byli m.in. znany aktor Kazimierz Rudzki, malarz i scenograf Roman Owidzki czy literat Leon Kruczkowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR II wojna światowa Aleksander Fredro Justyna Grabarz Trójka

"Azyl" Kseni Makały z nagrodą praskiego Quadriennale

- Głównym założeniem było skoncentrowanie się na niesieniu pomocy, integracji i tworzeniu wspólnoty - to udało się osiągnąć. Chcieliśmy skupić się na pozytywnych aspektach związanych z tą trudną sytuacją - mówiła w Dwójce Ksenia Makała, laureatka praskiego Quadriennale (PQ), międzynarodowego festiwalu scenografii i architektury teatralnej. Nagrodę przyznano za wystawę "Azyl", poświęconą osobom przybywającym z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR

"Z chłopa król" - zapomniany dramat z XVII w. aktualny również współcześnie

- Profesor Raszewski jako historyk teatru widział szeroko, patrzył na teatr jako fenomen socjologiczny. W przypadku tego dramatu chodzi o kwestie społeczne i warunki funkcjonowania artystów, tę problematykę łatwo przerzucić do lat 60. XX wieku, a nawet do dziś. To nośny scenariusz o awansie społecznym, mimo że nie jest obecnie wystawiany - mówił w Dwójce teatrolog Grzegorz Kondrasiuk.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski TEATR Dominik Gac

Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura komedia TEATR

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Szaniawski literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka TEATR Jarosław Cymerman

Rok Fredry. "Jego dramaty były przeciwieństwem tych romantycznych"

- Siła dramatów Fredry polegała na czymś zupełnie innym niż siła dramatów romantycznych. One nie zadawały wielkich pytań, natomiast były znakomicie skonstruowane; były wyrażone niezwykle plastycznym, a jednocześnie skrótowym językiem, na tyle przezroczystym, świetnie wyrażającym każdą myśl i każdy niuans, o który chodzi autorowi, że w zasadzie tej niedoskonałości można nie dostrzegać - mówiła w Dwójce Kalina Zalewska, krytyczka teatralna.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Dwójka KULTURA Rok Alekdandra Fredry Małgorzata Szymankiewicz

"Nie-Boska komedia". 21-letni Krasiński niczym Dante

- "Nie-Boska komedia" została wydana anonimowo w Paryżu w 1835 roku przez młodego arystokratę, który nie był specjalnie znany jako literat, dopiero aspirował do pozycji poety. Miał takie poczucie w stosunku do Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, że jest nie tylko kimś młodszym, ale też mniej predystynowanym do roli poety, który może stanąć na czele narodu - mówił w Dwójce o dramacie Zygmunta Krasińskiego Rafał Węgrzyniak, historyk teatru i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński Dwójka Małgorzata Szymankiewicz literatura

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Najważniejsze polskie dramaty wg Zbigniewa Raszewskiego na 20-lecie Instytutu Teatralnego

- Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" to pierwsze wydarzenie obchodów jubileuszowych. Będziemy świętować do końca roku. Bardzo nam zależało, żeby przypomnieć o tym, że Raszewski jest patronem Instytutu. Stąd punktem wyjścia cyklu audycji jest dosyć zagadkowa i pewnie kontrowersyjna lista najlepszych polskich tekstów dramatycznych, którą sporządził kiedyś Raszewski - mówiła w Dwójce Małgorzata Piekutowa z Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla jubileusz Zbigniew Raszewski TEATR

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina artysta Dwójka Instytut Teatralny im. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino TEATR wystawa Mieczysława Ćwiklińska Dorota Kołodziejczyk Instytut Teatralny im. Raszewskiego