Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Nie Gutenberg, a chiński rzemieślnik Bi Sheng. Kto tak naprawdę wynalazł ruchomą czcionkę?

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Johannes Gutenberg Bi Sheng Chiny NAUKA Katarzyna Kobylecka

Między wielką sztuką, a komercją. Odwieczny problem Zakopanego

Zakopane to zimowa stolica Polski, ale również jedno z najbardziej kontrowersyjnych miast. Wątpliwości i dyskusje budziło już w dwudziestoleciu międzywojennym. Miało swoich przeciwników, miało i entuzjastów. Tu, jak w soczewce skupiała i skupia się odwieczna walka pomiędzy wielką sztuką, a kiczem i komercją.  
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zakopane Zobacz także turystyka Stanisław Ignacy Witkiewicz Kornel Makuszyński KULTURA Tatry Podhale górale

"Innego końca nie będzie". Maja Pankiewicz: film jest oparty na emocjach, uczuciach

Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii "Film fabularny" 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego obraz "Innego końca nie będzie" to opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. - Ten film przynosi jakiś rodzaj oczyszczenia. Widzę reakcje ludzi po pokazach i jest to niezwykle poruszające, jak dzielą się swoimi historiami - mówi w Jedynce aktorka Maja Pankiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska film polski Agata Kulesza Barłomiej Topa

Artystki XX-lecia międzywojennego. Co miały wspólnego z Paryżem i Zakopanem?

"ODWAŻNE. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem" to wystawa zorganizowana wspólnie przez Muzeum Tatrzańskiei i Villa la Fleur - Muzeum École de Paris. - Zofia Stryjeńska, żeby studiować malarstwo, musiała przebrać się za brata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zofia Radwańska, kuratorka wydarzenia. A jakie niezwykłe historie skrywają biografie innych artystek?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Zakopane Paryż

Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe. Gdzie tkwią przyczyny?

Z ubiegłorocznego raportu UNICEF wynika, że stres związany ze szkołą, brak czasu na spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną to główne powody, które sprawiają, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat spada poczucie szczęścia. - My traktujemy szczęście jako jeden z niezbędnych elementów praw dziecka - tłumaczy Jan Bratkowski z UNICEF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także UNICEF dzieci szczęście

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk Zobacz także hotel

Serial "Kibic". W kogo wciela się Marta Żmuda Trzebiatowska?

"Kibic" to serial, w którym Łukasz Palkowski przenosi nas do świata kibiców i ich porachunków. Premiera miała miejsce 29 stycznia, a widzowie i krytycy nie szczędzą ciepłych słów pod adresem Marty Żmudy Trzebiatowskiej wcielającej się w rolę Justyny. - Poczułam satysfakcję. Cudownie jest być docenionym - podkreśla gość audycji "Folder ulubione".  
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Marta Żmuda Trzebiatowska KULTURA Ula Kaczyńska serial serial Kibic

Polacy uwielbiają planszówki. Na co zwracają uwagę, kupując te gry?

Gry planszowe cały czas cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych. - Są przede wszystkim oderwaniem się od ekranów - mówi w Jedynce Michał Dziubicki, pasjonat i twórca "Bloga na wolny czas - wszystko o grach planszowych". Ekspert przyznaje, że dzięki planszówkom bliscy i znajomi spędzają ze sobą więcej czasu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także gry planszowe Michał Dziubicki

Mikołaj Kopernik musiał opuścić Toruń. Inaczej nie zostałby astronomem i uczonym?

Mikołaj Kopernik "świętuje" dziś 552. urodziny. Praktycznie każdy z nas zna go jako wybitnego astronoma, który zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Ale czy wiemy, jaki był na co dzień? Dlaczego musiał opuścić Toruń? Ile za jego studia zapłacił wuj? Z jakiego powodu mógł zostać posądzony o herezje?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także Mikołaj Kopernik Toruń Frombork Marcin Przewoźniak

"Powróćmy jak za dawnych lat". Jak przebiegały przygotowania do koncertu?

"Powróćmy jak za dawnych lat" to koncert, który 11 stycznia tego roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Złożyły się na niego najpiękniejsze polskie piosenki okresu międzywojennego. - To efekt mojej współpracy z Akademią Operową przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej - podkreśla dyrygent i kompozytor, Rafał Kłoczko. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Rafał Kłoczko Zobacz także MUZYKA koncert Dwudziestolecie międzywojenne