Polskie Radio
Section05
komunizm

"Odnajduje ludzi, których pochowano w sposób niegodny"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Decyzja zapadła podczas spotkania Kolegium IPN. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o działalności prof. Szwagrzyka i potencjalnych powodach rezygnacji dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mówili Piotr Pałka z portalu „Rebelya.pl” i Adam Ostolski z „Krytyki Politycznej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci

Jaruzelski i Kiszczak zacierali po sobie ślady z przeszłości

– Tacy ludzie, jak Jaruzelski czy Kiszczak, poświęcili wiele czasu na to, by zacierać po sobie ślady z przeszłości – wskazywał w Kulisach Spraw dr Lech Kowalski, historyk wojskowości. W Polskim Radiu 24 autor biografii Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka mówił o trudnościach, jakie historycy napotykają przy zbieraniu materiałów dotyczących życiorysów ważnych polityków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Lech Kowalski komunizm historia PRL

Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” - żołnierz wyklęty

– Z punktu widzenia komunistów, był to jeden z najważniejszych wrogów ideologicznych, walczący też z bronią w ręku – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 8 lutego 1951 roku Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” został wyprowadzony z celi więzienia mokotowskiego przy Rakowieckiej. Na terenie ubeckiej katowni zamordowano go strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci IPN Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

"Każdej z ofiar terroru musimy przywrócić imię i nazwisko"

- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci

Debata Poranka: „Komunizm nie został w Polsce rozliczony”

Społeczny Trybunał Narodowy symbolicznie ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, dwóch komunistycznych działaczy: Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o inicjatywie rozmawiali Tadeusz Płużański, przedstawiciel Społecznego Trybunału Narodowego, Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut Łukasz Sobolewski Piotr Dmitrowicz Tadeusz Płużański historia PRL PRL komunizm POLSKA

Nos Kleopatry: „Nierozerwalna przyjaźń polsko-radziecka”

„Nierozerwalna przyjaźń polsko-radziecka”, a także przewodnia rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To najważniejsze zmiany, które 10 lutego 1976 znalazły się w konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W audycji Nos Kleopatry o ustawie zasadniczej komunistycznej Polski mówił prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Wiktor Świetlik PRL Wojciech Roszkowski komunizm PZPR ZSRR

Społeczny Trybunał Narodowy rozpoczyna pracę

Życiorysy Stefana Michnika i Bolesława Bieruta będą przedmiotem oceny Społecznego Trybunału Narodowego, który zbiera się 9 lutego. Sylwetką i zbrodniczymi dokonaniami Stefana Michnika zajął się prof. Tomasz Panfil, a Bolesławem Bierutem historyk Leszek Żebrowski. Wyroki, które zapadną przed Trybunałem, będą miały wymiar symboliczny – będzie to orzeczenie infamii – czytamy w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut PRL POLSKA komunizm

"Nic bardziej nie zaszkodziło Wałęsie, niż on sam"

Przedstawiona we wtorek przez Instytut Pamięci Narodowej opinia nt. teczki TW "Bolka" potwierdziła współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie uznali, że pismo "Bolka" jest tożsame z pismem b. prezydenta. O sprawie rozmawiali w Podsumowaniu Tygodnia Jacek Lizniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Agnieszka Borowska (TV Republika), Łukasz Zboralski (Do Rzeczy) i Janusz Król (Wspólnota).
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa IPN historia Polski komunizm PRL

"Historię Lecha Wałęsy trzeba napisać na nowo"

– Nowy pakiet dokumentów i archiwaliów powoduje, że musi nastąpić przewartościowanie niektórych spraw. Historia Lecha Wałęsy wyglądała inaczej, trzeba ją napisać na nowo – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN. Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia grafologów nt. teczki TW "Bolka" potwierdziła współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa służba bezpieczeństwa TW Bolek PRL komunizm historia Polski Sławomir Cenckiewicz III RP IPN

"Lech Wałęsa to postać czarno-biała"

– To potwierdzenie tego, co już wcześniej dotarło do świadomości społecznej – tak o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", wskazującej na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował również dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa PRL historia Polski komunizm Piotr Wawrzyk Andrzej Anusz Solidarność IPN