Polskie Radio
Section05
konkurencyjność

Ile tracimy na zmowach cenowych przedsiębiorców?

Zmieniające się środowisko prawne i cyberprzestępstwa to nie jedyne zagrożenia dla firm. Coraz częstsze stają się nadużycia gospodarcze popełniane przez tzw. białe kołnierzyki. Nieuczciwe i nieetyczne zachowania firm osłabiają nie tylko pozycje przedsiębiorstw działających zgodnie z prawem, ale także szkodzą nam wszystkim.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Olędzki Błażej Prośniewski Dariusz Kwiatkowski korupcja przedsiębiorca zmowa cenowa UOKiK etyka biznes konkurencyjność

Europa musi postawić na konkurencyjność i innowacje

W dniach 15-16 października 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez banki centralne Polski i Austrii. Eksperci zastanawiali się jak długoterminowo zwiększyć konkurencyjność europejskiej gospodarki, a szczególnie państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Receptą może być innowacyjność.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Środkowo-Wschodnia firmy innowacyjna gospodarka konkurencyjność NBP

Konkurencyjność Polski niewykorzystana

Po kilku latach niewielkich spadków Polska zaczęła piąć się w górę w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego i zajmuje 41. miejsce wśród 140 krajów. Czołówka rankingu nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku: do pierwszej trójki należy Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. W rankingu zyskują też Niemcy, które jednak ponownie znalazły się tuż za podium.
Zobacz więcej na temat:  firma GOSPODARKA konkurencyjność przedsiębiorca