Polskie Radio
Section05

koronacja

"Koronacja Chrobrego stworzyła legendę królestwa". Rozmowa z historykiem o pierwszym polskim królu

- W bliskiej perspektywie koronacja Chrobrego nie była wielkim sukcesem, ale stworzyła legendę królestwa, stworzyła mit panowania Bolesława jako złotego wieku w historii Polski, a sam władca zaczął być stawiany jako niedościgniony wzorzec dla kolejnych Piastów - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  1000-lecie koronacji Bolesław Chrobry średniowiecze królestwo wywiad

Mityczne gniazdo polskości. Jak Gniezno stało się stolicą państwa Piastów

Jego początki toną w mroku dziejów. Zamiast rzetelnych źródeł mamy legendy. Ale nawet one, włączone w średniowieczne kroniki, świadczą o randze Gniezna jako bardzo ważnego miejsca dla rodzącej się wówczas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno historia Polski Piastowie Mieszko I Mieszko II Bolesław Chrobry millenium Wielkopolska prehistoria Zjazd Gnieźnieński św. Wojciech gniazdo symbole symbole narodowe

Jak wyglądały koronacje pierwszych królów Polski?

1000 lat temu Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. Rocznica ta stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo Wawel Jan Długosz średniowiecze 1000-lecie koronacji

Bolesław Chrobry. "Wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, by być wybitnym władcą"

Jego wielkość zapowiadało imię, które otrzymał po czeskim dziadku. Bolesław znaczy bowiem tyle, co "więcej sławy". Do historii przeszedł jako Chrobry, czyli dzielny, co zawdzięcza swoim podbojom i śmiałym wyprawom wojennym. Jednak już w średniowieczu określano go mianem Wielki. Mianem, na które pierwszy polski król z pewnością zasłużył.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry średniowiecze Gniezno

Bóg się rodzi, niech żyje król! Koronacje w Boże Narodzenie

Wybór Bożego Narodzenia na dzień koronacji nie był przypadkowy. Po raz pierwszy z tej symboliki nawiązującej do narodzin nowej epoki skorzystał Karol Wielki, który koronował się na cesarza rzymskiego. Zwyczaj ten towarzyszył m.in. władcom Polski, królowi jerozolimskiemu oraz wikińskiemu szwagrowi Bolesława Chrobrego.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie średniowiecze historia Polski Europa królowie Polski Piastowie

Pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów na Wawelu

- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel Aleksandra Łapkiewicz władcy Polski wystawa KULTURA SZTUKA Zobacz także Dwójka

Roxanna Panufnik: desperacko próbuję nauczyć się polskiego

- Podejmuję tę próbę od 30 lat, tym bardziej że mam teraz podwójne obywatelstwo. Wciąż jednak przegrywam. Mam nadzieję, że już niedługo ktoś wymyśli jakieś oprogramowanie, które za pomocą wkładanego do ucha USB pozwoli zainstalować w mózgu podstawy nowego języka - mówiła w Dwójce Roxanna Panufnik, polsko-brytyjska kompozytorka, której utwór zabrzmiał podczas niedawnej koronacji Karola III.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Roxanna Panufnik Dwójka MUZYKA Jakub Kukla Andrzej Panufnik

"Brytyjczycy tego chcą". Prof. Henryk Domański o koronacji Karola III

W sobotę 6 maja w opactwie westminsterskim koronowany został król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III. Ze względu na długie życie swojej matki, królowej Elżbiety II oraz jej wczesne objęcie władzy, była to pierwsza w kraju koronacja od blisko 70 lat. W Polskim Radiu 24 wydarzenie komentował prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Henryk Domański prof. Mieczysław Ryba Wielka Brytania Karol III