Polskie Radio
Section05
lekarz

"Protest rezydentów nie wpłynął negatywnie na odbiór rządu"

- W Polsce praca intelektualna nie jest zbyt ceniona, ale inteligencja zawsze nadrabiała etosem i poczuciem posłannictwa - że wprawdzie cienko przędą i nie są tak cenieni, ale za to są grupa, która niesie szeroko rozumiany kaganek oświaty w lud – stwierdził w kontekście protestu rezydentów Tomasz Wiścicki. O etosie inteligencji mówił także w audycji w Gruncie Rzeczy Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz

Lekarz: rezydenci zostali wykorzystani do wojny politycznej

- Lekarzom rezydentom przyświeca idea nagłośnienia patologii, które zżerają służbę zdrowia od długich lat. Tylko niestety w szumie medialnym wynikło to, że są na tyle niedoświadczeni, że zostali wykorzystani do wojny politycznej - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Dymitr Książek, Zastępca Ordynatora Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lekarz protest TYLKO U NAS

"Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki"

Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki - mówił w Sejmie minister zdrowia. Zapewnił, że pod koniec 2021 roku będą oni zarabiać o ponad 2 tysięcy złotych więcej niż obecna pensja minimalna, na jaką może liczyć rezydent. W czwartek Konstanty Radziwiłł przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. O proteście rezydentów mówili w Polskim Radiu 24 publicysta „Sieci” Marek Król, dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego i Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia protest

Bez porozumienia z premier, głodówka lekarzy trwa

„Złożyłam protestującym rezydentom propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami” - oświadczyła po spotkaniu z lekarzami premier Beata Szydło. Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Północ-Południe dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz premier

Zdrowie: Premier zapowiada podwyżki dla lekarzy rezydentów

„Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Ustawa jest praktycznie gotowa, w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień” – poinformowała w środę premier Beata Szydło. O problemach służby zdrowia i strajku głodowym lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Beata Szydło premier