Polskie Radio
Section05
literatura polska

Twórca wyjątkowy. Tadeusz Różewicz 

– To jest świadectwo nie tyle osobiste Różewicza, co człowieka, który jest po przejściu tej straszliwej traumy. Kultura upadła, cywilizacja zniszczona, człowiek już nie brzmi dumnie. Człowiek to jest albo bydło prowadzone na rzeź, albo ktoś, kto dokonuje tej rzezi. Jak w tym świecie istnieć, mówić. W tym wierszu jest zarazem świadectwo traumy, ale też pragnienie, żeby jednak dało się jakoś odbudować cywilizację, żeby człowiek mógł mówić, żyć – zwraca uwagę prof. Teresa Dobrzyńska, analizując wiersz "Ocalony". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka Tadeusz Różewicz literatura literatura polska

Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

- Zainteresowania biograficzne mogą wspomagać odczytanie literatury. Są różne pisma Słowackiego, które prowadzą czytelnika, tutaj chciałabym powiedzieć o publikacji przygotowanej przez prof. Marka Troszyńskiego Juliusz Słowacki "Dziennik niektórych dni mego życia". To zainteresowanie pismami autobiograficznymi może przybliżyć postać Słowackiego – ocenia prof. Anna Nasiłowska. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura literatura polska Juliusz Słowacki Adam Mickiewicz

Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka Stanisław Pigoń Krzysztof Kamil Baczyński literatura literatura polska II wojna światowa KULTURA

Marek Sołtysik: jestem otoczony książkami z dziedziny sztuki pięknej

- "Wiersze znad palety" Anety Grodeckiej to znakomita lektura na długie wieczory. Jest wspaniale zilustrowana reprodukcjami obrazów polskich artystów XIX i XX wieku, którzy oprócz malarstwa zajmowali się też literaturą. A nie wszyscy wiedzą, że Jerzy Tchórzewski, Kazimierz Mikulski czy Jacek Malczewski pisali wiersze - mówił w Dwójce pisarz Marek Sołtysik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Dorota Gacek malarstwo literatura polska

Niesamowita kariera serialu o Nikodemie Dyzmie

Choć serial nakręcili Jan Rybkowski i Marek Nowicki dla Telewizji Polskiej, to każdy widz utożsamiał go z tym słynnym bohaterem powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Dzisiaj mija 41 lat od premiery pierwszego odcinka serialu – 6 kwietnia 1980 roku Telewizja Polska rozpoczęła karierę Nikodema Dyzmy, w siedmiu odcinkach, choć niejednoznaczne zakończenie pozwoliło przypuszczać, że ta kariera nie miała końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska kino FILM Roman Wilhelmi Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Premiera na kanale "Radiobook": "Faraon" Bolesława Prusa

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, od poniedziałku (5.04) dostępna będzie kolejna propozycja –  spopularyzowana kilkadziesiąt lat po wydaniu genialną filmową adaptacją w reżyserii Jerzego Kawalerowicza powieść Bolesława Prusa "Faraon".
Zobacz więcej na temat:  książki Radiobook KULTURA Trójka Bolesław Prus literatura polska

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Cyprian Kamil Norwid Magdalena Piejko literatura literatura polska romantyzm poezja

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Kulisy jego zapisków

– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz KULTURA literatura polska Andrzej Bobkowski literatura KSIĄŻKA