Polskie Radio
Section05

literatura

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Marek Edelman Magda Mikołajczuk

"Nie-Boska komedia". 21-letni Krasiński niczym Dante

- "Nie-Boska komedia" została wydana anonimowo w Paryżu w 1835 roku przez młodego arystokratę, który nie był specjalnie znany jako literat, dopiero aspirował do pozycji poety. Miał takie poczucie w stosunku do Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, że jest nie tylko kimś młodszym, ale też mniej predystynowanym do roli poety, który może stanąć na czele narodu - mówił w Dwójce o dramacie Zygmunta Krasińskiego Rafał Węgrzyniak, historyk teatru i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Katarzyna Jackowska-Enemuo: cechą dobrego opowiadacza jest ogromna dyscyplina

Antropolożka kultury, pisarka, muzykantka, śpiewaczka, opowiadaczka historii, artystka zajmująca się kulturą tradycyjną, muzyką etniczną. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Katarzynę Jackowską-Enemuo, która w swojej książce pt. "Tkaczka chmur" pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk antropologia kultura ludowa język migowy spektakl książki dla dzieci

"Nie oceniam tych ludzi". Andrzej Janikowski o książce "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL"

- Jestem pełen ogromnego szacunku dla bardzo ciężkiej pracy tych ludzi, a jednocześnie nie mam szacunku dla tej całej hucpy, którą stało się w końcu przodownictwo pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Janikowski, pisarz, autor książki "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Książka o końcu świata". Gociek i Orbitowski o powieści "Mam przeczucie" Łukasza Krukowskiego

- To książka o potworze, człowieku, który jest straszny właśnie dlatego, że się boi. A jest się czego bać. Gdzieś tam jesteśmy tymi ssakami z jaskini, które boją się ciemności, węża, pająka, nagłej zmiany światła [...], ale też jesteśmy trapieni wielkimi lękami. Te lęki gdzieś się spotykają w książce Łukasza Krukowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski