Polskie Radio
Section05

literatura

Nagroda Identitas. Opisanie tożsamości i warsztaty za kręgiem polarnym

Nagroda Identitas, przyznawana od 2014 roku przedstawicielom szeroko pojętej humanistyki, którzy nie przekroczyli 40 lat, zmienia swoją formułę i staje się nagrodą literacką - dla poetów, prozaików i eseistów. Do końca listopada 2022 Fundacja Identitas przyjmuje zgłoszenia do konkursu od zainteresowanych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Nagroda Identitas Tomasz Kaźmierowski Wojciech Stanisławski

"Listopad miesiącem wielkiego czytania" - Instytut Książki zaprasza do lektury

- Jesień jest czasem refleksji (…). Choć oczywiście to czas czytania, dla nas, jako Instytutu Książki, którego głównym celem jest promocja m.in. czytelnictwa, jest to czas wzmożonej aktywności, podobnie jak i wiosna, a lato służy przygotowaniu do tej aktywności - mówił na antenie Dwójki Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla czytelnictwo książki dla dzieci

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich

Wielka Wojna powraca na ekran: przerażająco realistyczna i… aktualna

Ponad 100 lat minęło od I wojny światowej, nie bez powodu na Zachodzie nazywanej Wielką Wojną. Obecnie motywy dramatycznych wydarzeń podczas tego konfliktu zbrojnego coraz częściej pojawiają się w kolejnych produkcjach filmowych. Najnowszym przykładem jest "Na Zachodzie bez zmian", trzecia już ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM I wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

Leszek Engelking. Tłumacz wśród szamanów literatury

Leszek Engelking zmarł 22 października 2022 roku w wieku 67 lat. Był tłumaczem, literaturoznawcą, poetą i krytykiem literackim. Otrzymał wiele nagród za przekłady z angielskiego i z języków słowiańskich. Specjalizował się przede wszystkim w autorach czeskich oraz prozie Vladimira Nabokova. W Polskim Radiu chętnie opowiadał o swoich ukochanych pisarzach, o znaczeniu literatury i czytaniu książek.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Engelking tłumacz KSIĄŻKA książki Vladimir Nabokov odeszli 2022 historia Polski poezja HISTORIA Jerzy Jarniewicz