Polskie Radio
Section05

literatura

Jak polskie lekarki pisały historie medycyny? Rozmowa z autorką książki "Nigdy się nie bałam"

Niewątpliwie życiorysy niezwykłych ludzi mogą stanowić dla nas ogromną inspirację, także w przypadku pisania książek. Jedną z grup takich osób są lekarki, które w przeszłości udowodniły, że dla medycyny mogą zdziałać równie wiele, co mężczyźni. Wchodząc odważnie w świat, który był zarezerwowany wyłączenie dla płci męskiej pokazały, że są nie tylko wrażliwe i opiekuńcze, ale też silne i zdolne. Na podstawie dokumentów i rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny powstała książka "Nigdy się nie bałam", o której w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Katarzyna Droga.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci Strefa Rodzica

"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak

"Za pierwszym razem odbiłem się od tej książki". Gociek o "Czerwonych tarczach" Iwaszkiewicza

- Trzeba mieć pewien aparat poznawczy oraz inaczej nastawioną wrażliwość, żeby pewne rzeczy "pożreć". Czytałem tę książkę z wielkim zainteresowaniem, aczkolwiek mam zastrzeżenia - mówił Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował powieść "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Jarosław Iwaszkiewicz Piotr Gociek Łukasz Orbitowski POLSKA Polskie Radio 24

Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." – wszyscy znamy te słowa z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dzień zaduszny. Wywoływanie duchów zmarłych. Ciemno i straszno. Do tego pohukiwanie sów – zwiastun nieszczęścia. Nocą boimy się zaglądać za bramy nekropolii. Dlaczego? Czy literacki przekaz ugruntował w nas te strachy? Czy to przesada? Żeby to sprawdzić, opowiemy o cmentarzu nocą.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka reportaż KULTURA