Polskie Radio
Section05

literatura

"Autor wcale nie stara się ich wybielić". Gociek o obrazie Niemców w opowieści Haralda Jähnera

- Biorąc pod uwagę, że autorem jest Niemiec, to ta książka nie jest jakoś specjalnie wybielająca - powiedział w audycji "Posłowie" na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek recenzując opowieść "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" autorstwa Haralda Jähnera. - Jednocześnie jest wolna od ceremonialnego bicia się w pierś - dodał Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA HISTORIA II wojna światowa reportaż Niemcy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Tradycja współgra z nowoczesnością. Piaskowski i Sulima - głośny duet teatralny

Dopiero co otrzymali główną nagrodę podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" za spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu", w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a już przygotowują kolejną premierę w tym miejscu. Tym razem będzie to "Dama Kameliowa 1948". Reżyser Jędrzej Piaskowski i dramaturg Hubert Sulima tworzą głośny ostatnio duet w polskim teatrze.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Lublin Martyna Podolska

Nagroda Kościelskich za lata 2020 i 2021: literatura faktu i poezja

- Wątki z mojego trzeciego tomu wierszy pojawiały się już wcześniej. Ten zbiór jest w jakimś stopniu wywiedziony z rzeczywistości, ale też z wyobraźni i języka. Książka zrodziła się z potrzeby przepracowania rodzinnej historii i poradzenia sobie z traumą przekazywaną przez pokolenia. Niektóre moje wiersze stały się bardzo aktualne. To dla mnie zaskakujące i bolesne - mówił na antenie Dwójki poeta Jan Baron, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za 2021 rok.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"

- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiu z uzależnieniem autorki. Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie. Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski. - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT KULTURA KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Nie omijając faktów historycznych, pisząc posłużyłam się też intuicją". Lesiak o królowej Rychezie

- Królowych, o których piszę, nikt nie pytał, czy kochają mężczyznę, za którego wskazano im wyjść za mąż, a to z kolei rodziło wiele dramatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Janina Lesiak, autorka książki "Rycheza pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KSIĄŻKA królowie Polski królewna pisarze i poeci

Literatura obyczajowa z przesłaniem. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk

Osiedle "Sielanka", na obrzeżach Warszawy, staje się dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk sceną cichej wojny. Naprzeciwko siebie stają wieloletni mieszkańcy i ci nowi, zasiedlający wyrastające jak grzyby po deszczu apartamentowce, traktowani przez pierwszych jako intruzi. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" to druga część zabawnej, utkanej z codziennego życia historii, opublikowanej w ramach serii "Osiedle Sielanka".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk