Polskie Radio
Section05
ludobójstwo

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR Józef Stalin ludobójstwo

Na Białoruś wywożą niepełnosprawne dzieci z okupowanych terenów Ukrainy

Na Białoruś są wywożone niepełnosprawne dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej w ministerstwie spraw zagranicznych Białorusi Aliaksej Tałaj, przewodniczący funduszu charytatywnego założonego i kierowanego przez władze państwowe. Twierdzi on, że dzieci przybyły na Białoruś w celu rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś zbrodnie wojenne ludobójstwo wojna na Ukrainie Ukraina

300 tys. Rosjan ma zasiedlić Mariupol. Plany Kremla ujawnia ukraiński portal wojskowy

Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - czytamy na portalu Sprotyw utworzonym przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. Jak podkreślono takie działania, zgodnie z prawem międzynarodowym, noszą znamiona ludobójstwa. Według portalu Rosjanie zamierzają zrealizować swój plan do 2035 roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Mariupol wojna na Ukrainie wojsko ludobójstwo Kreml

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Instytut Pileckiego rzeź Woli ludobójstwo

Wielka Brytania uznała, że Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach. "Historyczna decyzja"

Rząd Wielkiej Brytanii uznał we wtorek czyny Państwa Islamskiego (PI) wobec jazydów za ludobójstwo - powiadomił resort w oświadczeniu. Brytyjski minister stanu ds. Bliskiego Wschodu Tariq Ahmad uznał, że jest to "historyczna" decyzja, która ułatwi ofiarom dostęp do sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania ISIS Syria Iran Państwo Islamskie ludobójstwo

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Kresy historia Polski II wojna światowa

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Nie można zapomnieć o rodakach zamordowanych 80 lat temu"

W Warszawie oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystość odbyła się na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę "krwawej niedzieli", gdy 11 lipca 1943 rok zaatakowanych zostało 99 miejscowości, a z rąk Ukraińców zginęło blisko dziesięć tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk Andrzej Duda ludobójstwo Ukraina Mateusz Morawiecki

TYLKO U NAS 80 lat po zbrodni na Wołyniu. Wildstein: trzeba pamiętać o prawdzie i w żadnym wypadku jej nie zamazywać

- Ukraińcy dopuścili się ludobójstwa na Polakach. Zginęło na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ok. 100 tys. ludzi zamordowanych w straszny sposób w czystkach etnicznych. Powinniśmy domagać się, żeby w historii, nie tylko naszej, ale również ukraińskiej, te wydarzenia znalazły należyty oddźwięk - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bronisław Wildstein (dziennikarz, publicysta, pisarz i autor książek).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Wołyń Bronisław Wildstein Wołodymyr Zełenski ludobójstwo TYLKO U NAS NASZ WYWIAD

Badacz rzezi wołyńskiej: obchody w Łucku z udziałem prezydentów to "dobry zaczyn", czas na konkretne działania

 - Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku, to "dobry zaczyn" na rzecz godnego upamiętnienia niewinnych ofiar - powiedział dr Leon Popek, badacz rzezi wołyńskiej i potomek ofiar zbrodni. - Teraz czas na konkrety - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska ŚWIAT Ukraina infografika