Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

"Przekażemy 10 mln dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom"

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Liban premier

Premier w Berlinie. Co przyniesie rozmowa z Angelą Merkel?

–Jesteśmy dla Niemiec ważnym partnerem gospodarczym, ale nie zapominajmy o tym, by bronić własnego interesu – powiedziała na antenie Trójki Olga Doleśniak Harczuk z "Gazety Polskiej Codziennie". Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dodał, że obserwujemy nowe otwarcie ze strony naszego zachodniego sąsiada. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy premier Angela Merkel Unia Europejska Berlin Beata Michniewicz Trójka Cornelius Ochmann

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Libanie

Podczas dwudniowej wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma także odwiedzić miejsca, w których działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomagając uchodźcom z sąsiedniej Syrii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem PCPM.
Zobacz więcej na temat:  Liban Syria uchodźcy premier kancelaria premiera

Polska pomoc dla uchodźców w Libanie

Pomoc o wartości 14 milionów złotych trafiła w ubiegłym roku do syryjskich uchodźców w Libanie, którymi opiekuje się Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. PCPM to jedna z największych polskich organizacji wspierająca Syryjczyków na Bliskim Wschodzie. Zapewnia im dach nad głową, edukację i pomoc medyczną. To właśnie do miejsc, w których działa polska organizacja ma dziś udać się premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Cegielski Wiesław Molak Syria Liban pomoc