Polskie Radio
Section05

naddniestrze

TYLKO U NAS Separatyzm w Europie. W tle wrogie działania Rosji

Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa, ale także Katalonia czy Szkocja - wszystkie one są regionami separatystycznymi, pozostając dotąd formalnie w granicach swoich krajów. Część z nich chce autonomii, a część oderwania się od państwa, w którego granicach się znajdują. Niemal każde państwo na świecie posiada taki region.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska autonomiczny państwo terroryzm IRA Kraj Basków katalonia Rosja Flandria Szkocja Osetia Południowa Abchazja Andaluzja Bawaria Polski Instytut Spraw Międzynarodowych infografika

PR24 Ekspert: Naddniestrze kreuje chaos na pograniczu UE

Władze samozwańczego Naddniestrza poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Apele o pomoc Rosji mają raczej charakter rytualny, być może chodzi o wsparcie finansowe. Ale do wojny raczej nie dojdzie. Chodzi może o kreowanie chaosu na pograniczu UE i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Rosja Ukraina ŚWIAT

ANALIZA Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia znów ma kłopot

Władze samozwańczego państwa Naddniestrze poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Każda z próśb o aneksję czy uznanie niepodległości mogłaby sprawić, że Ukraina uznałaby Naddniestrze za realne zagrożenie, i doprowadzić do interwencji Kijowa, przed którą Rosja by go nie obroniła - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Kamil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mołdawia Ośrodek Studiów Wschodnich ANALIZA Europa Wschodnia

Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. "Przyłączenie było realnie niemożliwe"

Podczas Zjazdu Delegatów Ludowych Wszystkich Szczebli posłowie i radni z całego terytorium samozwańczego Naddniestrza wystosowali prośbę do Rosji o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Wbrew przewidywaniom ekspertów nie było natomiast mowy o włączeniu separatystycznego regionu do państwa Putina. - Od początku było jasne, że przyłączanie Naddniestrza do Rosji było realnie niemożliwe - ocenia dr Piotr Oleksy, analityk Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Mołdawia Rosja Europa Wschodnia

ISW: Rosja szykuje przewrót w Mołdawii. Działania koordynowane są z Naddniestrza

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował - na podstawie doniesień wywiadu USA - że Rosjanie mogą planować przeprowadzenie przewrotu w Mołdawii. Przewidywany scenariusz zakłada wywołanie antyrządowych wystąpień, które mają doprowadzić do ustanowienia prorosyjskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne Mołdawia

Rosjanie przygotowują prowokację w Naddniestrzu? Alarmujące ruchy wojsk Putina

Władze w Kijowie donoszą, że rosyjskie wojska przygotowują prowokacje w Naddniestrzu (kontrolowanej przez Rosję części Mołdawii) i w pobliżu granicy obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy. Zdaniem dowództwa zgrupowania operacyjnego "Północ", groźby prowokacji dowodzą dane wywiadowcze, które zarejestrowały ruch kolumn wojskowych z personelem w mundurach bez znaków identyfikacyjnych, za to podobnych do tych, które noszą ukraińscy żołnierze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Mołdawia Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie