Polskie Radio
Section05

NATO

Spotkanie prezydentów Polski i USA. Paweł Mucha: podkreślano zobowiązania sojusznicze

- W Bukareszcie Joe Biden bardzo jasno wskazywał na te zasady związane z kolektywnym bezpieczeństwem i obroną. Te tematy padały w kontekście wschodniej flanki NATO. W rozmowie obu prezydentów wskazywano też na kontekst zobowiązań sojuszniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Andrzej Duda Joe Biden dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Wzrost potęgi państw autorytarnych, Rosji i Chin. Wojciech Lorenz (PISM): NATO szykuje strategię na nową erę Sojuszu

 - Jedną z rekomendacji szczytu w Brukseli jest rozpoczęcie prac nad nową strategią, która ma przygotować NATO do nowego rozdziału w historii Sojuszu, w którym trzeba będzie w o wiele większym stopniu rywalizować z Rosją i z Chinami - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak NASZ WYWIAD Rosja Chiny Unia Europejska wojsko bezpieczeństwo

Napaść seksualna, rasizm i pieśń na cześć Hitlera. Kolejni niemieccy żołnierze wycofani z Litwy

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że wycofa cały pluton w związku z domniemanymi wykroczeniami żołnierzy Bundeswehry na Litwie - informuje tygodnik "Spiegel". Żołnierze są oskarżeni m.in. o napaść na tle seksualnym i znieważanie na tle rasistowskim. W trakcie przesłuchań wyszło też na jaw, że 20 kwietnia (dzień urodzin Hitlera) żołnierze "odśpiewali pieśń urodzinową Adolfowi Hitlerowi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Niemcy wojsko Adolf Hitler rasizm napad molestowanie seksualne

Saryusz-Wolski: nie można mieć dużych oczekiwań w kontekście rozmów Putin-Biden

- Im silniejsza wschodnia flanka NATO, wschodnia flanka UE, poczynając od militariów po gospodarkę, infrastrukturę, Trójmorze, tym większa zdolność odpierania presji ze wschodu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując sytuację w regionie w odniesieniu do spotkania Putin-Biden.
Zobacz więcej na temat:  Europa Sygnały Dnia polityka bezpieczeństwo zagrożenie Rosja USA Andrzej Duda Joe Biden Grzegorz Jankowski Władimir Putin

Szczyt NATO. Jarosław Guzy: obecność wojsk w Polsce jest niezagrożona

- Deklaracje Joe Bidena odnośnie do wschodniej flanki NATO były jednoznaczne i obecność wojskowa NATO i wojsk amerykańskich w Polsce jest niezagrożona. Idzie to też w stronę umocnienia krajów wschodniej flanki NATO, jeżeli chodzi np. o infrastrukturę - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski wojsko dyplomacja POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Spotkanie prezydentów Polski i USA. Waszczykowski: chodziło o podkreślenie relacji

- Między Polską i USA są rozległe interesy, dotyczące uzbrojenia - kupujemy broń za ciężkie miliardy - oraz gospodarcze - mamy porozumienia gazowe, być może za chwilę porozumienia w sprawie energii nuklearnej - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia były szef polskiego MSZ, a obecnie eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski. - Chodziło o symboliczne podkreślenie utrzymania tych relacji - wskazał, pytany o spotkanie prezydentów Polski i USA. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Waszczykowski polityka Magdalena Ogórek Joe Biden Andrzej Duda

Szczyt NATO. Szeremietiew: powinniśmy być ostrożni wobec ruchów naszych sojuszników

- Ustalenia NATO dotyczyły flanki wschodniej, Rosja została wskazana jako główny mąciciel, obecne są i inne zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że możemy stwierdzić, iż nie ma się czego bać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski wojsko Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

NATO zdecydowało o reformach. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie

NATO będzie się reformować. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  Jens Stoltenberg Rosja Chiny