Polskie Radio
Section05
Nauka w Jedynce

Neutrina. Czym są te bardzo szybkie cząstki?

W Japonii, z udziałem polskich badaczy, powstaje gigantyczna pułapka, której celem jest schwytanie neutrin. - Detektory znajdują się pod skałą wewnątrz góry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ewa Rondio z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Neutrina to ważne dla zrozumienia budowy wszechświata cząstki elementarne.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Centrum Badań Jądrowych neutrino neutrina badania NAUKA Ewa Rondio

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fizyka fale grawitacyjne

"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, opowiada najnowsza wystawa "Etnografki, antropolożki, profesorki" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki antropologia muzeum wystawa

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej