Polskie Radio
Section05
nowy orlean

Tłusta środa - nowoorleańska parada karnawałowa

W Nowym Orleanie podobno cały karnawał jest bardzo intensywny, ale kulminacja zdecydowanie przypada w mardi gras - w przeddzień Środy Popielcowej. To wtedy, we wtorek wieczorem, ulice stolicy Luizjany wypełniają się mnóstwem orkiestr i przebierańców, a całe miasto rozbrzmiewa charakterystycznym second line'owym pulsem.
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz funk blues Brass Federacja Dwójka karnawał

Brass Federacja wystąpi w Jazz.PL. "Stawiamy na autorski repertuar"

- Gramy raczej mało coverów, mało hitów. Przynajmniej ich nie nagrywamy, bo na koncertach to różnie bywa. Nasze pierwsze dwie płyty to w 95 procentach nasz autorski repertuar. Większość z nas komponuje kawałki w stylu new orleans, funky i tak dalej - mówił Piotr Wróbel, założyciel i lider zespołu Brass Federacja, który w najbliższy piątek (29.12) wystąpi w ostatniej tegorocznej odsłonie cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean muzyka współczesna koncert Piotr Wróbel Piotr Metz Jazz Dwójka MUZYKA

Dirty Dozen Brass Band – duch Nowego Orleanu

Nowoorleański Dirty Dozen Brass Band to orkiestra-instytucja. Działają nieprzerwanie od 1977 roku, jako jedni z pierwszych zaczęli łączyć tradycyjne nowoorleańskie brzmienie z funkowymi rytmami, wyznaczając nowe wzorce, w które dziś zapatrzone są rzesze wdzięcznych brassbandowych naśladowców z całego świata, z laureatami nagrody Grammy Rebirth Brass Band na czele.
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean orkiestra instrumenty instrumenty muzyczne funk Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Huragan Ida traci na sile. W USA trwa szacowanie strat, ponad milion mieszkańców południowych stanów nie ma prądu

Po uderzeniu w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej jako huragan 4 kategorii, Ida osłabła i obecnie jest już tropikalnym sztormem. Po przejściu żywiołu ponad milion mieszkańców południowych stanów USA nie ma prądu. Rozpoczęło się szacowanie strat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT huragany pogoda USA Ida Stany Zjednoczone Ameryka Marek Wałkuski nowy orlean Waszyngton Missisipi