Polskie Radio
Section05
odeszli 2023

Wspominamy Macieja Prusa. "Najważniejsze dla niego było poczucie humoru"

- Stosunek Maćka do rzeczywistości pozwalał mu na dystans. Najważniejsze dla niego było, obok pewnie jeszcze kilku innych rzeczy, poczucie humoru. Bardzo dużo się razem śmialiśmy. Jednocześnie w domu było dużo książek, rozmawiało się o filmach, o muzyce. Atmosfera była trochę taka, jakby komunizm nie istniał. Udawało się budować taki świat, w którym można było zachowywać się normalnie - mówił w Dwójce prof. Jan Kubik, brat Macieja Prusa. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w Święta Wielkanocne w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka odeszli 2023 Paweł Siwek Małgorzata Małaszko KULTURA

Nie żyje japoński kompozytor Ryūichi Sakamoto. Zmarł w wieku 71 lat

Ryūichi Sakamoto był japońskim muzykiem: kompozytorem, pianistą i producentem muzycznym. Diałał również społecznie i okazjonalnie był także aktorem. Był również członkiem japońskiej grupy synth-popowej Yellow Magic Orchestra (YMO). W historii muzyki i filmu zapisał się jako laureat nagrody Grammy, Oscara, nagrody BAFTA i dwóch Złotych Globów. W styczniu tego roku obchodził 71 urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 MUZYKA FILM

Nie żyje prof. Mirosław Perz. "Jego wykłady rozpalały wyobraźnię"

- Wykłady profesora Perza były wyreżyserowane w każdym calu, z merytorycznymi pauzami, ubarwione żartami. Doskonale wiedział, jak dozować wiedzę studentom, jak ich zainteresować. Każdy wykład miał swoją dramaturgię i to rozpalało wyobraźnię - wspominał wybitnego muzykologa w "Poranku Dwójki" Marcin Majchrowski. Prof. Mirosław Perz zmarł w wieku 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Perz odeszli 2023 Dwójka Marcin Majchrowski Zbigniew Skowron

"Człowiek wielu talentów", "intelektualista". Politycy i dziennikarze żegnają Pawła Śpiewaka

- Intelektualista, wnikliwy obserwator naszego życia publicznego, znakomity socjolog. Strata dla Polski - napisał o zmarłym Pawle Śpiewaku Jacek Sasin. Z kolei Piotr Gliński poinformował, że był on jednym z kluczowych pomysłodawców powołania Muzeum Warszawskiego Getta w dawnym szpitalu Bersohnów i Baumanów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Śpiewak odeszli 2023 społeczeństwo