Polskie Radio
Section05
Order Orła Białego

"Dziękuję za to polskie świadectwo o Zagładzie". Prezydent odznaczył Zofię Posmysz-Piasecką

Pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe Zofia Stefania Posmysz-Piasecka została odznaczona Orderem Orła Białego. Prezydent przypomniał, że "pani Zofia Posmysz jest osobą, która w niezwykły sposób przeżyła ten straszliwy dramat, jakim było uwięzienie, zniewolenie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady".
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego POLSKA prezydent Andrzej Duda

M. Iwanow: K. Morawiecki uważał, że Okrągły Stół był zdradą

- Kornel Morawiecki nie chciał iść na kompromisy z komunistami; uważał, że Okrągły Stół był zdradą naszej walki z tym systemem. Nie godził się z tym, że komunizm praktycznie już upadł, a "S" chciała się dogadywać z komunistami – ocenił prof. Mikołaj Iwanow w wywiadzie dla tygodnika "Plus Minus".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki opozycja komunizm Solidarność Walcząca pogrzeby Order Orła Białego

A. Kołodziej: K. Morawiecki zasłużył na Order Orła Białego

- Kornel Morawiecki i cała "Solidarność Walcząca" jest sumieniem tamtej opozycji, a wyrzutem sumienia dla uczestników Okrągłego Stołu. Bo to my, jako jedyni w tamtym okresie, odrzuciliśmy definitywnie to porozumienie i nie zaakceptowaliśmy nigdy - tak jak to określali uczestnicy - tego mniejszego zła - mówił Andrzej Kołodziej w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Andrzej Duda Kornel Morawiecki Order Orła Białego

Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Choć wykonano je z cennych kruszców i drogich kamieni, to w rzeczywistości trudno wycenić ich wartość. Najwyższe polskie ordery. To właśnie one doceniają zasługi dla kraju i narodu. Od 9 listopada można je podziwiać w Łazienkach Królewskich na wystawie "Blask Orderów". Na temat tej wyjątkowej ekspozycji mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka - Izabella Runowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wydarzenia kulturalne Polskie Radio 24 Order Orła Białego Order Odrodzenia Polski wystawa muzeum Łazienki Królewskie Święto Niepodległości historia Polski

Maria Dzielska pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego

Z udziałem najważniejszych polityków w państwie, przedstawicieli świata nauki i organizacji pozarządowych w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe profesor Marii Dzielskiej. Historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych, przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Została pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Kraków prezydent Andrzej Duda pogrzeby

Prof. Szewach Weiss: the Order of the White Eagle is the summary of my work

Last year, the former ambassador of Israel in Poland, Professor Szewach Weiss, was honoured with the Order of the White Eagle by President Andrzej Duda. It is Poland's highest state decoration. In a special broadcast of Polish Radio 24 – #SprawiedliwaWśródNarodów  – we remind the conversation that we had with Professor Weiss in January 2017 on our radio.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Szewach Weiss Andrzej Duda Order Orła Białego sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa POLSKA

"Order Orła Białego jest podsumowaniem mojego dzieła"

Były ambasador Izraela w Polsce, profesor Szewach Weiss, w ubiegłym roku został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie odznaczenie państwowe. W specjalnym serwisie Polskiego Radia 24 – #SprawiedliwaWśródNarodów – przypominamy rozmowę, którą na naszej antenie przeprowadziliśmy z profesorem Weissem w styczniu 2017 roku.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Szewach Weiss Andrzej Duda Order Orła Białego sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa POLSKA

Prezydent wręczył odznaczenia. Uhonorowany ks. Czernecki

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Święto Niepodległości odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego uhonorowani zostali ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński. Prezydent podkreślił, że m.in. dzięki odznaczonym mamy dziś Polskę, z której możemy być dumni. W magazynie Gorący Temat rozmowa z Przemysławem Miśkiewiczem, działaczem opozycji demokratycznej w PRL na Śląsku, prezesem Stowarzyszenia „Pokolenie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda Franciszek Pieczka Order Orła Białego historia Polski