Polskie Radio
Section05
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Drugi dzień wizyty prezydenta w USA. Szczyt ONZ ws. zrównoważonego rozwoju i spotkania bilateralne

W drugim dniu wizyty w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Prezydent odbędzie także spotkania bilateralne, w tym z sekretarzem generalnym ONZ oraz prezydentem Turcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Nowy Jork ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Andrzej Duda prezydent

TYLKO U NAS Wagnerowcy na Białorusi. Zbigniew Rau: rosyjskich gróźb nigdy nie należy lekceważyć

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzegł przed zagrożeniem, związanym z obecnością najemników z grupy Wagnera na Białorusi - informuje korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Marek Wałkuski. Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji powiedział, że gróźb ze strony Rosji nie wolno ignorować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Polska otrzymuje z ONZ więcej pieniędzy, niż wpłaca do jej budżetu. Ambasador Szczerski wyjaśnia

W 2022 r. Polska po raz pierwszy uzyskała więcej środków z budżetu Narodów Zjednoczonych, niż do niego wpłaciła. - Wartość przetargów wygranych przez polskie firmy wzrosła niemal 15-krotnie w stosunku do 2021 r. To pokazuje rosnący potencjał polskich firm oraz ich otwarcie na udział w procedurach ONZ - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ Krzysztof Szczerski Europa ŚWIAT GOSPODARKA

Hymn Polski na konferencji założycielskiej ONZ. Słynny manifest Artura Rubinsteina [POSŁUCHAJ]

– Powiedziałem, że w tej sali, w której urządzi się przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi polskiej, za którą walczyliście i która straciła swój kraj. Ja tego nie mogę tolerować, dlatego zagram hymn Polski i proszę o powstanie – wspominał Artur Rubinstein w rozmowie z Radiem Wolna Europa w 1982 roku. – To jeden z momentów, z których jestem dumny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zimna wojna Artur Rubinstein

Wybór Polski do ważnej rady ONZ. Szczerski: w kontekście Ukrainy musimy zabiegać o poparcie krajów od nas oddalonych

- Wybór Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ pokazuje, że pozycja Polski jest wysoka, mimo jednoznacznego stanowiska, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. Musimy zabiegać o poparcie państw rozwijających się i oddalonych od nas, rozumienie przez nie naszych racji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski polityka Sygnały Dnia wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rada Bezpieczeństwa ONZ Katarzyna Gójska

Rada Bezpieczeństwa ONZ zostanie rozszerzona o nowych członków? Zabiegają o to USA

Jak podaje dziennik "Washington Post", administracja prezydenta USA Joe Bidena zabiega o włączenie pięciu nowych państw, w tym przedstawicieli Globalnego Południa, do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako nowych członków stałych. Nie miałyby one jednak prawa weta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Stany Zjednoczone USA Joe Biden Japonia Chiny Rosja Biały Dom

Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szczerski cyberatak cyberbezpieczeńswo cyberzagrożenia cyberataki Rosja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Rosja prowadziła obrady Rady Bezpieczeństwa. Prof. Kleiber: czas zacząć mówić o zmianach w ONZ

- Dzisiejszy świat jest skomplikowany i to jest wielka przeszkoda, żeby taki kraj jak Rosja w tej chwili usunąć z Rady Bezpieczeństwa, co byłoby naturalnym posunięciem, ale to jest niemożliwe formalnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber na temat przewodniczenia Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Jerzy Jachowicz ONZ Siergiej Ławrow Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rada Bezpieczeństwa ONZ

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Sekretarz generalny ONZ: świat zmierza w kierunku wojny na szerszą skalę

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił przemówienie, w którym przedstawił priorytety Organizacji Narodów Zjednoczonych na rok 2023. W swoim wystąpieniu stwierdził, że w miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza "z szeroko otwartymi oczami" w kierunku "wojny na szerszą skalę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Antonio Guterres wojna na Ukrainie GOSPODARKA Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wojna 2023

Proces Andrzeja Poczobuta na Białorusi. Krzysztof Szczerski apeluje do ONZ

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski upomniał się w Organizacji Narodów Zjednoczonych o interwencję w sprawie więzionego przez białoruski reżim Andrzeja Poczobuta. Dyplomata wysłał listy w tej sprawie do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Kőrösiego oraz do zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. Praw Człowieka Ilze Brands Kehris.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Europa Białoruś dyplomacja Krzysztof Szczerski Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Andrzej Poczobut

Sekretarz generalny ONZ: świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek

- Po roku brutalnych działań wojennych od Afganistanu po Ukrainę, zmuszających rekordową liczbę osób do ucieczki z domów, świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek, podkreślił w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres w noworocznym przesłaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina ONZ wojna 2022 wojna na Ukrainie Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) społeczeństwo pokój wiara

ONZ: blisko 18 tys. ofiar cywilnych wojny na Ukrainie. Potwierdzono śmierć ok. 400 dzieci

Od 24 lutego - dnia rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej agresji na Ukrainę - Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka odnotowało blisko 18 tysięcy ofiar cywilnych na Ukrainie. ONZ potwierdza śmierć 6 884 cywilów, a także 10 974 osób rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina ONZ Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)