Polskie Radio
Section05

poezja

Leśniczówka Pranie. Azyl Gałczyńskiego po zakazie druku

- Gałczyński do leśniczego Stanisława Popowskiego przyjechał jako gość. Wynajmował od niego pokój po tym paskudnym zakazie, który otrzymał w 1950 r. na zjeździe literatów w Warszawie - tak o okolicznościach, w których Konstanty Ildefons Gałczyński trafił do słynnej Leśniczówki Pranie, opowiada Tadeusz Bączyński. Dom leśniczego stał się dla poety bezpieczną przystanią na kilka lat.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Konstanty Ildefons Gałczyński Mazury

O setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. "Umiała połączyć poezję z grami i wycinankami"

- Wisława Szymborska była wrażliwa na ludzkie cierpienie, pełna empatii, po prostu dobra. Umiała połączyć filozofującą poezję z loteryjkami, grami, wycinankami i limerykami. Moim zdaniem nie przypadkiem bardzo ceniła Felliniego. To był reżyser, który chwytał istotę jej stosunku do świata - jest to cyrk straszny, ale również zabawny, piękny, choć bywa kiczowaty - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Dwójka Rok Wisławy Szymborskiej Federico Fellini

230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Dziennikarze Programu 1 czytali dzieła poety [POSŁUCHAJ]

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety. Obchodzimy w nim 230. rocznicę urodzin twórcy. Z tej okazji 20 czerwca na antenie Programu 1 wyemitowaliśmy okolicznościowe materiały związane z życiem i twórczością mistrza komedii. Ponadto z dziełami Fredry zmierzyli się dziennikarze radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Rok Aleksandra Fredry literatura komedia

60. KFPP w Opolu. Przypomnijmy archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o Ewie Demarczyk

9 czerwca rozpoczyna się 60 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i potrwa do 11 czerwca. Na pierwszym festiwalu w Opolu w czerwcu 1963 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym Ewa Demarczyk, z piosenkami skomponowanymi przez Zygmunta Koniecznego – „Karuzela z Madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne Anioły”. Pochodząca z Krakowa artystka otrzymała wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz wazę chińską dla najlepszego wykonawcy piosenek artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze reportaż

«Локомотив» Юліана Тувіма

Вперше «Локомотив» вийшов на літературні рейки 1938 року, неодноразово його перекладали  українською мовою. Це блискучий, багатогранний, складний — особливо для перекладу — вірш, що розважає, вчить і захоплює — дітей та дорослих. В «Українсько-польських поетичних діалогах» оригінал та чудовий переклад Маріанни Кіяновської.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова literatura tłumacz tłumaczenie Julian Tuwim

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja śpiewana Adam Ziemianin

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek