Polskie Radio
Section05
polska pomoc

TYLKO U NAS Aktywizacja kobiet i wsparcie niepełnosprawnych. Ponad 4 mln zł od Caritas Polska i MSZ dla Palestyńczyków

W 2023 roku Caritas Polska, we współpracy z Caritas Jerozolima, zrealizowała trzy projekty pomocowe na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz kobiet i młodych osób wschodzących na rynek pracy w różnych regionach Palestyny. Inicjatywy Caritas Polska realizowane są w ramach programu rozwojowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Całkowita wartość projektów tylko w tym roku to 4 411 755 zł. Część projektów będzie kontynuowana w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Caritas Palestyna Izrael Strefa Gazy niepełnosprawność Bliski Wschód polska pomoc

Niosą pomoc w najbardziej niebezpiecznych regionach świata. Polska Misja Medyczna podsumowuje tegoroczne działania

To był trudny i wymagający rok dla pracowników Polskiej Misji Medycznej. Nieśli oni pomoc potrzebującym w różnych częściach świata, m.in. w w Syrii i Turcji po trzęsieniu ziemi, w czasie konfliktu w Strefie Gazy oraz w zniszczonej przez wojnę domową Etiopii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polska pomoc konflikty międzynarodowe pomoc lekarz medycyna Etiopia Strefa Gazy trzęsienie ziemi Turcja Syria

Zełenski mówi o "thrillerze ze zbożem". Przydacz: słowa zdumiewające, ale i niesprawiedliwie

- Mogę tylko powiedzieć, że to są słowa zdumiewające, ale i niesprawiedliwie. W moim przekonaniu ukraińska władza odpycha ręce, które jej pomagają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Przydacz o wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Jankowski Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski zboże embargo polityka polska pomoc

TYLKO U NAS Polscy wolontariusze pomagają w Maroku. "Miasteczko wygląda strasznie, wszyscy śpią na ulicach"

Dwóch polskich wolontariuszy-medyków opiekuje się rannymi w dotkniętym przez trzęsienie ziemi Maroku. Wolontariusze związani z fundacją "W międzyczasie" udali się w teren dotknięty katastrofą tuż po informacjach o jej wystąpieniu, teraz pracują w trudno dostępnym terenie położonym w górach, około 70 kilometrów od Marrakeszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Maroko polska pomoc

Ogromne straty w PKB Ukrainy. Wiadomo, który sektor ucierpiał najbardziej

W wyniku rosyjskiej inwazji w 2022 r. 20 proc. ludności Ukrainy opuściło kraj. Wojna zdewastowała ukraińską gospodarkę. PKB w 2022 r. było niższe o blisko 30 proc, a bezrobocie przekroczyło 25 proc. Zniszczeniu uległo ok 50 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w wyniku czego 40 proc. przedsiębiorstw zmniejszyło produkcję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie polska pomoc firmy społeczeństwo Rosja ŚWIAT

Katastrofalne powodzie i ulewy na Słowenii. Do kraju wyruszył transport PCK

Oznakowany transport Polskiego Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną wyruszy w niedzielę z Lublina do Słowenii. W ostatnim czasie ten kraj zmaga się z powodziami i lawinami błotnymi. W wyniku podtopień zginęły co najmniej trzy osoby, a kilkaset zostało rannych. Sześć słoweńskich rzek osiągnęło rekordowo wysoki poziom. Zalane może być nawet 30 procent powierzchni kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Czerwony Krzyż PCK polska pomoc Słowenia Lublin