Polskie Radio
Section05
polska pomoc

Pożary w Grecji. Polscy strażacy wznowili działania w okolicy miejscowości Mandera i Stefani

Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że kolejna zmiana strażaków, działających w Grecji, "wyruszyła na podmianę do działań w strefach". 149 polskich strażaków od soboty wspiera Greków w walce z pożarami lasów i zarośli. Polacy działają w okolicy miejscowości Mandera i Stefani na zachód od Aten. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Grecja pożar straż pożarna polska pomoc

"Ten, kto przyjdzie pierwszy, będzie miał przewagę". Naczelnik ukraińskiego obwodu o polskich inwestycjach w odbudowę

- Nasz obwód jest niezwykle zainteresowany współpracą z Polską, gdyż Polska jest jednym z największych partnerów w handlu zewnętrznym - mówi Witalij Kowal, naczelnik Rówieńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Dodaje, że imponuje mu polska idea, która mówi, że nie należy czekać z odbudową na dzień po zakończeniu wojny. - Trzeba działać już dzisiaj - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  polska pomoc wojna na Ukrainie wojna 2023 ŚWIAT Europa Ukraina GOSPODARKA

Polsko-ukraińska współpraca. Emilewicz o perspektywach "odbudowy Ukrainy"

- Polsko-ukraińska współpraca nad powojenną odbudową Ukrainy powinna odbywać się nie tylko na poziomie dwóch stolic, ale i na szczeblu regionalnym - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Jadwiga Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  polska pomoc firmy wojna na Ukrainie Jadwiga Emilewicz wojna 2023 ŚWIAT Europa Ukraina GOSPODARKA

Dziś drugi dzień wizyty polskiej misji gospodarczej na Ukrainie

Wtorek to drugi dzień wizyty polskiej misji gospodarczej na Ukrainie - wczoraj była we Lwowie, a dziś jest w Łucku. W jej skład, oprócz przedstawicieli rządu, wchodzą organizacje pozarządowe i biznesowe, a także polskie firmy - między innymi z branży budowlanej i drzewnej. Misji towarzyszy seminarium na temat współpracy i odbudowy Ukrainy. Organizatorem jest Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  polska pomoc firmy wojna na Ukrainie Jadwiga Emilewicz wojna 2023 ŚWIAT Europa Ukraina

"Odbudowa będzie się też odbywać w regionach, niedługo kolejna misja". Emilewicz o współpracy polsko-ukraińskiej

- Odbudowa Ukrainy nie będzie odbywać się tylko poprzez Kijów, a przez duże zamówienia organizowane przez Agencję Odbudowy Ukrainy, ale także to się będzie działo w regionach. Stąd kolejna misja gospodarcza, którą planuję już za dwa tygodnie, tj. Łuck, Równe i Lwów - powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jadwiga Emilewicz Maksymilian Maszenda wojna na Ukrainie wojna 2023 odbudowa Ukraina polska pomoc

Dożywianie, pomoc medyczna i edukacja. Caritas Polska pomaga kilkunastu krajom Afryki

Caritas Polska niesie pomoc humanitarną i rozwojową w kilkunastu krajach Afryki. Jak informuje organizacja, prawie 300 milionów mieszkańców tego kontynentu cierpi na skutek głodu, ponad 400 milionów ma ograniczony dostęp do wody pitnej, a około 600 milionów nie ma możliwości korzystania z podstawowej opieki medycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Caritas Caritas Polska pomoc polska pomoc Afryka

Wysadzenie tamy na Dnieprze. MSWiA: dostarczyliśmy ludności ukraińskiej ponad 735 ton wody

Dzięki polskim cysternom ukraińskiej ludności dostarczono ponad 735 ton wody - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej został przekazany Ukrainie po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji polska pomoc woda wojna na Ukrainie wojna 2023 społeczeństwo

Katastrofa na Dnieprze. Polska zaoferowała Ukrainie dodatkową pomoc. Prezes RARS: jesteśmy w stałym kontakcie

- Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że obecnie priorytetem dla Ukraińców jest ewakuacja poszkodowanych z zagrożonych obszarów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr społeczeństwo polska pomoc

Janusz Wojciechowski: od wybuchu wojny na Ukrainie Polska w największej skali w UE wsparła rolników

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że od wybuchu wojny na Ukrainie Polska wsparła rolników w największej skali spośród wszystkich państw członkowskich. Zaznaczył, że od kwietnia ubiegłego roku Komisja Europejska zaakceptowała pomoc krajową w wysokości 1 miliarda 620 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Wojciechowski rolnictwo Unia Europejska wojna na Ukrainie Ukraina polityka Polska w Unii Europejskiej polska pomoc