Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Majówka z Polskim Radiem pod znakiem historii i polskiej muzyki. Zobacz, co przygotowaliśmy

Tegoroczna majówka to w Polskim Radiu czas spotkań z historią, polską sztuką i kulturą w najlepszym wydaniu, a także oryginalne lekcje patriotyzmu dla najmłodszych. Dużo miejsca poświęcimy historii pierwszej europejskiej konstytucji, posłuchamy klasycznych polskich twórców, ale i "rzucimy uchem" na młodych polskich artystów. Zachęcimy do odwiedzania najpiękniejszych polskich miast i zadbamy o bezpieczeństwo tych wyjazdów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU wiadomości Dwójka Trójka Polskie Radio Radio kierowców Czwórka konstytucja 3 maja

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców emocje psychologia

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca

Postęp cywilizacyjny, wynalazki, sztuczna inteligencja i latające dywany

Wiedzieliście, że Miś Michaś i Smok Adaś to prawdziwi miłośnicy komiksów? Choć małe smoki nie za bardzo lubią czytać, te starsze już chętnie. Trzeba przyznać, że zarówno czytanie, jak i pisanie to bardzo przydatne umiejętności. Zanim ludzkość się tego nauczyła, miała przecież znacznie trudniej. Na długo przed tym, jak ludzie nauczyli się czytać i pisać, malowali na kamiennych ścianach jaskiń, ale czy obecne wówczas dinozaury potrafiły rysować? A jeśli tak, to czym, skoro nie było kredek? Wiele na ten temat mają do powiedzenia Miś Michaś i Smok Adaś.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci radio bez reklam

Wyjątkowe miejsca na długie weekendy. Dokąd się wybrać?

Katarzyna Węgrzyn to autorka przewodnika "Gdzie w Polsce na weekend: przewodnik po niezwykłych i nieznanych miejscach w każdym z 16 województw". Po sukcesie pierwszego przewodnika przyszedł czas na kolejną książkę tego typu, czyli "Gdzie w Polsce do miasta". W książce tej można znaleźć wiele ciekawostek oraz pomysły, dokąd udać się w największych miastach Polski. Są więc muzea, parki, punkty widokowe, noclegi i nie tylko. Wewnątrz znajdują się mapy z atrakcjami, które zostały rozmieszczone w taki sposób, by żadnej nie przegapić.  
Zobacz więcej na temat:  czas wolny podróże Strefa Rodzica

Muzyczna podróż do świata bluesa. Śladami Sławka Wierzcholskiego

Sławek Wierzcholski jest słynnym bluesmanem, jednak studiował prawo i administrację w swoim rodzinnym mieście, czyli w Toruniu. Jako student założył zespół Nocna Zmiana Bluesa, który funkcjonuje do dzisiaj. Przez czterdzieści lat członkowie zespołu jeździli po świecie, gdzie dawali liczne koncerty. Sławomir Wierzcholski prowadzi też zespół Korniki prezentujący muzykę dla dzieci. Bluesman jest wirtuozem harmonijki ustnej. Jako pierwszy Polak wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

"Muzyczne Podróże". Z wizytą w Disneylandzie

Podparyski Disneyland ma już trzydzieści lat. Nie jest to jednak najstarszy park Walta Disneya na świecie – pierwszy został otwarty 17 lipca 1955 roku w Kalifornii. Jego budowa trwała zaledwie rok! Obecnie na świecie jest sześć Disneylandów – dwa mieszczą się w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii (najstarszy) oraz w Orlando (największy). Trzy znajdują się w Azji – w Tokio, Hongkongu i Szanghaju i jeden w Europie – w Chessy pod Paryżem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyka filmowa

UODO włącza się w obchody Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Już po raz czwarty odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa MEiN, organizowana wspólnie z kuratorami oświaty, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. UODO włącza się w to wydarzenie, którego inauguracja będzie 29 kwietnia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci uodo bezpieczeństwo w sieci radio dla rodziców

Pomoc uchodźcom z Ukrainy oczami wolontariuszy

Od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 4,5 miliona osób, z czego granicę z Polską przekroczyły już niemal 3 miliony. Do Polski przyjechali nie tylko z nadzieją na przetrwanie. Przywieźli też swoje talenty, zasoby i umiejętności, ale i trudności, zmartwienia oraz ciężary, z którymi muszą się uporać także tutaj. Pomagają im w tym wolontariusze. W audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa z Wiktorią Jasińską z fundacji Pracownia Nauki i Przygody oraz Olgą Ślepowrońską, zajmującą się uchodźcami z niepełnosprawnościami.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ukraina radio dla rodziców radio bez reklam uchodźcy