Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Archiwum IPN próbuje ustalić tożsamość rodziny z fotografii Henryka Śmigacza

Archiwum IPN zwróciło się z apelem o pomoc w rozpoznaniu rodziców z nowo narodzonym dzieckiem, którzy widnieją na pochodzącej prawdopodobnie z 1944 roku fotografii. Zdjęcie pochodzi z kolekcji fotoreportera Henryka Śmigacza, który dokumentował między innymi Powstanie Warszawskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy zdjęcia archiwum Instytut Pamięci Narodowej ciekawostki odkrycia i ciekawostki

Słuchowisko PR w hołdzie małym powstańcom [ZOBACZ WIDEO]

"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar historia Polski II wojna światowa KULTURA dzieci dzieciństwo

Rząd Niemiec "podtrzymuje swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie w Polsce"

"Rząd Federalny podtrzymuje swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie narodowosocjalistycznych Niemiec w Polsce" - odpowiada niemiecki MSZ na pytanie czy RFN próbowała zadośćuczynić ofiarom i ich rodzinom za niemieckie zbrodnie popełnione podczas Powstania Warszawskiego, takich, jak Rzeź Woli, aby zadośćuczynić za wyrządzone krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski Starówka