Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

"Jak odkrywałem Schulza". Audycja dokumentalna Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Właśnie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i z tej okazji warto pokazać sylwetkę polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia. W specjalnej audycji dokumentalnej przygotowanej przez Adama Bogoryja-Zakrzewskiego opowiadamy o jednym z najoryginalniejszych w okresie międzywojnia i XIX wieku polskich pisarzy - Brunonie Schulzu. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Bruno Schulz pisarze i poeci historia Polski reportaż w Jedynce pr poleca

Nie zawieść zaufania, nie popełnić błędu. Reportaż "Orlik jest piękny" [POSŁUCHAJ]

Orlik, a dokładniej: PZL-130 Orlik, to nazwa polskiego samolotu szkolno-treningowego przeznaczonego do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów zawodowych. "Orlik" to także nazwa zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W "Orliku" wszyscy członkowie latają oczywiście na orlikach. I przygotowują się do specjalnego pokazu podczas tegorocznego Air Show w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA reportaż Paweł Turski lotnictwo samolot Air Show Radom 2023

Odpowiedzialność za opiekę nad chorymi rodzicami. Reportaż "Trudne decyzje" [POSŁUCHAJ]

Marcel Andino Velez z wyksztalcenia jest etnografem i antropologiem. Był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zrezygnował ze swojej pracy by zająć się swoimi przewlekle chorymi rodzicami, jednak nie wszyscy mogą opiekować się seniorami. Historie te przedstawia Joanna Bogusławska w reportażu "Trudne decyzje". Zapraszamy do wysłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż senior Joanna Bogusławska społeczeństwo psychologia pomoc społeczna reportaż w Jedynce pr poleca

Pielgrzymka do Santiago de Compostela: droga nauki miłości [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– To jest chyba tak jak w życiu, bo Camino to jest takie małe życie. Wszystko się na tej drodze przechodzi: i te dobre momenty, i te złe momenty, i kłótnie też – przyznaje Katarzyna Moskwiak. – Wiadomo, jest cierpienie, przyjdzie radość. Po tym trzecim Camino wiem, że to jest taka droga nauki miłości – dodaje Michał Moskwiak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak religia Santiago de Compostela pielgrzymka pr poleca

Z Los Angeles na wyspę Catalina, Reportaż "Spokojnej wody" [POSŁUCHAJ]

"Spokojnej wody" – tego zawsze życzy się pływakom, a ta przeprawa była wyjątkowa: Aleksandra Kabelis popłynęła na wyspę Catalina, a Piotr Biankowski pokonał tę samą trasę w przeciwnym kierunku, do Los Angeles. Przepłynięcie odcinka o długości 34 kilometrów zajęło każdemu z nich 12-14 godzin. Do swoich celów dotarli w towarzystwie ryb latających, delfinów i rekinów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska woda dobroczynność pr poleca

Cud nad Wisłą i cud wolności. Reportaż "Pomnik ze starej fotografii" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Sawicki zapamiętał z dzieciństwa fotografię pomnika stryja Michała Lubicz-Sawickiego, który poległ pod Włocławkiem w czasie wojny z bolszewikami 16 sierpnia 1920 roku i został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po powrocie z emigracji odnalazł cenne dokumenty w Centralnym Archiwum Wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Sawicka bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Włocławek pr poleca

Sekrety zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Reportaż "1000 lat historii, czyli Mieszko w 3D" [POSŁUCHAJ]

15 sierpnia to od lat tradycyjnie dzień Święta Wojska Polskiego, ale jest to również wyjątkowy dzień dla muzealników oraz tropicieli naszej historii. Po wielu latach prac otwarta została supernowoczesna, nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Znana i popularna placówka przeniosła się z centrum Warszawy na stołeczną Cytadelę. Jakie sekrety skrywają muzealne zbiory? 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Roman Czejarek Wojsko Polskie Muzeum Wojska Polskiego Warszawa reportaż pr poleca

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Monika Chrobak Jan Kiepura reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe emocje. Tour de Pologne w reportażu "Karawana jedzie dalej" [POSŁUCHAJ]

Za nami wyjątkowa edycja Tour de Pologne. Kolarski klasyk rozgrywany był już po raz 80. Do tego minęły równo trzy dekady, odkąd za organizację wydarzenia zabrał się Czesław Lang, były kolarz zawodowy, który wprowadził polskie kolarstwo na światowe salony. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dariusza Urbanowicza pt. "Karawana jedzie dalej".
Zobacz więcej na temat:  pr poleca reportaż Dariusz Urbanowicz Czesław Lang Tour de Pologne 2023

Bard Czerniakowa, więzień obozów koncentracyjnych. Reportaż o życiu Stanisława Grzesiuka [POSŁUCHAJ]

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Stanisławie Grzesiuku "Docenić życie". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Stanisław Grzesiuk Alicja Grembowicz reportaż reportaż w Jedynce